U ovoj je godini 38.098 osoba koristilo te mjere, a najviše su se koristili poticaji za javne radove. Mjera koja se pokazala uspješnom je i stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa te potpora za zapošljavanje i usavršavanje, a prema ministru, podbacila je mjera za samozapošljavanje.
“U 2013. godini stavit ćemo naglasak na samozapošljavanje”, rekao je Mrsić dodavši kako bi sredstva za poticaje iduće godine trebala biti ista ili barem jednaka ovogodišnjima, koja su iznosila 378 milijuna kuna. Već od kraja ovog tjedna potpore za samozapošljavanje bit će dostupne svima bez obzira na trajanje statusa nezaposlenosti, uz jaku savjetničku ulogu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ). Osim novčane potpore budući poduzetnici ili obrtnici imat će i mogućnost osnivanja zadruga s drugim samozaposlenima, a ako se na to odluče, Zavod će im sufinancirati plaću voditelja zadruge koji će se baviti marketingom i ostalim poslovima koje samostalno ne bi mogli plaćati.
Sa Zavoda dobio ‘savjete’ kako ne izgubiti naknadu, a ne kako se zaposliti
Mladen Jambrović, novopečeni poduzetnik koji je na svojoj koži osjetio sve birokratske zavrzlame oko samozapošljavanja, pozdravlja redefiniranje mjera za otvaranje vlastitog posla.
One su se u njegovu slučaju pokazale kao nemoguća misija. Ostavši bez posla, htio se što prije vratiti na tržište rada i otvoriti svoju tvrtku, ali nije zadovoljio uvjete za dobivanje potpora za samozapošljavanje. Bio je, naime, prekratko nezaposlen. “Na kraju nisam dobio tu potporu, već su mi unaprijed isplatiti jednogodišnju naknadu za nezaposlene. A dok sam tražio informacije o potporama, sa Zavoda sam dobio samo ‘savjete’ kako ne izgubiti naknadu, a ne kako se zaposliti, što je kontradiktorno ulozi Zavoda”, ističe Jambrović, sada suvlasnik tvrtke Ekomobilis.
Prema Mrsićevim riječima, posebno je podbacila mjera kojom se poslodavcu plaća polovica doprinosa za zaposlenog radnika koji je na svojem prethodnom poslu proglašen tehnološkim viškom. Naime, ni jedan poslodavac to u dvije godine nije koristio. Poslovni.hr pitao je za komentar u HUP-u.
“Radna mjesta postoje zbog gospodarstva, a ne zbog mjera politike zapošljavanja”, kaže Petar Lovrić iz Hrvatske udruge poslodavaca dodavši kako poslodavci gledaju da prežive i zadrže radnike, a ne kako da što bolje iskoriste poticaje za nezaposlene. “Mjere jednostavno nisu dovoljno atraktivne”, zaključuje Lovrić.
