Velika zaduženost pojedinih zemalja Starog kontinenta raširila je strah diljem tržišta i izvršila pritisak na svjetska gospodarstva, a na kraju godine banke i ulagači s nervozom promatraju pokušaje europskih dužnosnika usmjerene na sprečavanje raspada eurozone. Europski problemi sigurno će biti jedna od ‘top tema’ i u sljedećoj godini, a u nastavku pročitajte koji su još poslovni i gospodarski događaji obilježili 2011., prema izboru urednika AP-a.
1. Europska financijska kriza
Dužnička kriza uzdrmala je financijski sustav cijele Europe i dobrano zabrinula ostatak svijeta. Uslijed rasta troškova zaduživanja, Portugal je postao treća zemlja koja je zatražila europsku pomoć, nakon što su to lani napravile Grčka i Irska. Istovremeno, tržišta se pribojavaju da će veća gospodarstva, poput Španjolske i Italije, trebati spasonosne pakete.
2. Loše stanje američkog gospodarstva
Gospodarstvo SAD-a već se četiri uzastopne godine bori s problemima. Recesija je završila, ali tempo oporavka je još uvijek razočaravajuć. U prvoj polovici godine američko gospodarstvo raslo je po godišnjoj stopi od samo 0,9 posto. Stanje se poboljšalo u trećem kvartalu, s rastom od 2 posto, a za posljednje tromjesečje očekuje se povećanje od 3 posto. Ipak, dvije i pol godine nakon završetka receije, 25 milijuna ljudi je nezaposleno ili ne može pronaći posao na puno radno vrijeme.
3. Smrt Stevea Jobsa
Čelnik Applea umro je 5. listopada, dva mjeseca nakon što je njegova kompanija nakratko premašila Exxon Mobil po tržišnoj vrijednosti. Iza Jobsa ostaje niz tehnoloških uređaja koji su promijenili svijet, poput iPhonea i iPada. Steve Jobs umro je 5. listopada u 56. godini.
4. Snižavanje američkog rejtinga
Zbog nemogućnosti političkih lidera da dogovore smanjenje proračunskog manjka, agencija Standard & Poor’s srezala je američki vrhunski rejting – AAA. Riječ je o povijesnom presedanu.
5. Rupert Murdoch i skandal oko prisluškivanja
Britanski tabloid News of the World, u vlasništvu Murdochovog News Corpa, našao se u središtu velikog skandala zbog telefonskog prisluškivanja. Tabloid je ubrzo ugašen, ali mrlja na Murdochovom medijskom carstvu je ostala.
6. Japanski potres
Razoran japanski potres u ožujku rezultirao je nuklearnom krizom u zemlji i poremetio distributerske mreže mnogih kompanija. Velike štete pretrpili su automobilski divovi, poput Toyote i Honde.
7. Cijena benzina na rekordnoj razini
Maloprodajna cijena benzina u SAD-u dosegnula je prosječnu godišnju razinu od 3,53 dolara za galon, nadmašivši prijašnji rekord iz 2008. godine od 3,24 dolara. Amerikanci su se vozili manje, dok su istovremeno sve popularnija energetski učinkovitija vozila, ali to nije bilo dovoljno za sprječavanje rasta cijena.
8. Tehnološki IPO-i
Dionice društvene mreže LinkedIn zabilježile su snažan skok nakon uvrštenja na burzu u svibnju, što je mnoge podsjetilo na tehnološki ”bubble” od prije desetak godina. Nakon LinkedIna uslijedili su IPO-i Pandore, Groupona i Zynge. Nakon uvrštenja na burzu, njihove dionice su ubrzo pale ispod početne cijene.
U rujnu se nekoliko stotina prosvjednika okupilo u blizini Njujorške burze, protestirajući protiv neoliberalnog kapitalizma i nejednakosti u raspodjeli bogatstva. Slični prosvjedi ubrzo su se raširili diljem svijeta.
Bivši političar i nekadašnji direktor Goldman Sachsa Jon S. Corzine izgubio je kontrolu nad brokerskom tvrtkom MF Global na čije čelo je zasjeo 2010. godine. Zbog velikih dugova i izloženosti europskim obveznicama, MF Global je završio u stečaju krajem listopada. Klijenti su ostali bez 1,2 milijarde dolara, a Corzine je američkom Kongresu kazao da nema pojma gdje je taj novac nestao.
www.poslovni.hr