U Ministarstvu znanosti obrazovanja i sporta 14. svibnja je održan stručni skup na temu Financijske pismenosti namijenjen koordinatorima za provedbu Programa međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja Građanskog odgoja i obrazovanja za osnovne i srednje škole te voditeljima županijskih stručnih vijeća.
U radu skupa sudjelovali su predstavnici udruženja banaka, osiguratelja, društava za upravljanje mirovinskim fondovima, mirovinskih osiguravajućih društava, društava za upravljanje investicijskim fondovima, leasing i faktoring društava te Zagrebačke burze.
Cilj organizacije ovakvih stručnih skupova je što kvalitetnije osposobiti koordinatore i voditelje za provedbu Programa međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja Građanskog odgoja i obrazovanja u osnovnim i srednjim školama, za primjenu i korištenje koncepata: gospodarstvo, poduzetništvo, novac, proračun, upravljanje financijama i zaštita potrošača, održivi razvoj Hrvatske, prava potrošača, odgovorna potrošnja, etičan odnos prema novcu i drugo.
Nives Grgurić, voditeljica Odjela pravnih poslova Hrvatskog ureda za osiguranje, održala je edukaciju na temu financijske pismenosti na području osiguranja. Sudionicima skupa koji se osposobljavaju za provođenje Programa međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja Građanskog odgoja i obrazovanja u osnovnim i srednjim školama, prezentirala je djelatnost osiguranja odnosno što je osiguranje i koja je njegova uloga, upoznala ih je s osnovnim osigurateljnim pojmovima, vrstama osiguranja i njegovim društvenim funkcijama te zaštitom prava potrošača u osiguranju – instituti Pravobraniteljstvo za područje osiguranja i Centar za mirenje pri Hrvatskom uredu za osiguranje. Nakon predavanja održana je i radionica s praktičnim slučajevima iz područja osiguranja i primjerima zaštite potrošača u osiguranju.
Uvodno predavanje na skupu su održali prof. Nevenka Lončarić Jelačić i mr. sc. Tomislav Ogrinšak, viši savjetnici za nacionalne programe u Agenciji za odgoj i obrazovanje.
Uz financijsku pismenost na području osiguranja, sudionici skupa imali su prilike slušati predavanja i radionice na temu osobnih financija, uloge banaka, osnovama tržišta kapitala, sustavu zaštite potrošača u Republici Hrvatskoj, mirovinskim i investicijskim fondovima, leasingu i faktoringu.
Hrvatski ured za osiguranje i njegovi članovi društva za osiguranje, kao inicijatori projekta „Financijska pismenost u Republici Hrvatskoj“ svjesni su važnosti financijskog obrazovanja građanstva te nastoje svojim kontinuiranim aktivnostima trajno doprinijeti osposobljavanju svih dobnih skupina građana u donošenju informiranih odluka vezanih uz osiguranje.