Obama se na početku svoga mandata usprotivio dosadašnjoj bankarskoj praksi koja honorira bankare enormnim bonusima, dok u slučaju lošeg poslovanja gubitke snose porezni obveznici i štediše. U Americi ovakav stav za vrijeme krize donio mu je glasove razočaranih birača, ali i otpor u bankarskim krugovima. Do sada, ništa se značajno nije promjenilo u sustavu poslovanja anglosaksonskih banaka.
Dnevnica 26.000 eura?
Na našem kontinentu, nacionalni vođe su se oštro okomili na bankarske bonuse, štiteći tradicionalno europsku socijalnu osjetljivost. Ipak, čini se da su njihove riječi ostale na tome. Današnja vijest da je Josef Ackermann, čelni čovjek Deutsche Banke u prošloj, recesijskoj godini zaradio nevjerojatnih 10 milijuna eura odjeknula je medijima širom Europe.
Njemačka privreda muči se s slabijim plasmanom roba na svjetska tržišta, autoindustrija bilježi najlošije brojke u zadnjem desetljeću, a dnevnica bankara u istoj zemlji iznosi preko 26.000 eura?!
Europska socijalna osjetljivost protiv snage Eura
Pritom će 70 posto toga iznosa Ackermannu biti isplaćeno naknadno, ovisno o budućim poslovnim rezultatima grupacije, priopćeno je iz Deutsche Bank. Prošle je godine osmočlanom upravnom odboru Deutsche Banka ukupno isplaćeno 38,98 milijuna eura naknada, 4,48 milijuna više nego u 2008. kada je izbila globalna financijska kriza.
Kao i u Remarqueovom romanu, na zapadu čini se, ništa novo. Bankari i dalje nalaze načina isplaćivati si cifre koje u kriznim vremenima paraju uši. Vladajući ih opominju ali više ex-catedra, za zabavu ozlojađenog naroda, nego realno, zakonski i odredbama i visokim porezima. Na kraju dana i oni će za ispunjenje svojim predizbornih obećanja kucati na ista vrata.