Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Novosti

Hrvatska u ožujku – gotovo 4.000 zaposlenih manje u odnosu na prošlu godinu

Poslodavci razvijenih zemlja pod bremenom krize pribjegavaju najmanje popularnim mjerama, otpuštanju zaposlenika. U Hrvatskoj je stanje jednako loše, u odnosu na prošlu godinu, posao je izgubilo gotovo 4.000 zaposlenika.

Poslodavci razvijenih zemlja pod bremenom krize pribjegavaju najmanje popularnim mjerama, otpuštanju zaposlenika. U Hrvatskoj je stanje jednako loše, u odnosu na prošlu godinu, posao je izgubilo gotovo 4.000 zaposlenika.

Loše brojke nakon prvog kvartala

Hrvatska prati negativne svjetske trendove. U ožujku ove godine zaposleno je 3.853 osobe manje nego u isto vrijeme prošle godine, podaci su Državnog zavoda za statistiku koje prenosi Hina.

Prema tim podacima na burzi se nalazi 267.244 nezaposlenih. Da je gospodarstvo izmoreno negativnim trendovima poslovanja, pokazuju i podaci unutar ove godine. Na burzi je 4.423 radnika više nego u prvom mjesecu 2009. godine.

Gospodarska grana sa najviše zaposlenika u Hrvatskoj je prerađivačka industrija. Brojke koje ova industrija bilježi negativne su na mjesečnoj bazi, ali i u komparaciji sa 2008. godinom. U odnosu na ožujak prošle godine prerađivačka industrija zapošljava 237.200 radnika manje.

Kriza još uvijek drma svijetom

U SAD-u i Europi poslodavci i dalje ne bilježe pozitivne brojke, a to se reflektira na radnike. Pad broja zaposlenih u Americi dosegao je u travnju neslavni 25-ogodišnji rekord, a europski poslodavci predviđaju 4,5 milijuna otkaza ukoliko ECB (European Central Bank) ne odvoji dodatna sredstva za stimuliranje proizvodnje.

SAD sporo prema oporavku

Američko gospodarstvo poslalo je na ulicu 600.000 zaposlenika prošli mjesec, procjenjuje Bloomberg. Iako se većina stručnjaka slaže da je kriza u SAD-u dotaknula dno, upozoravaju da će uzlet biti spor, te da nije realno očekivati rast broja zaposlenih u skorije vrijeme. Najbolji pokazatelj ekonomske aktivnosti je „svekazujući” BDP, a on je pao za 6,1 u prvom tromjesečju ove godine.

EU političkom voljom prema pomoćima

Europske zemlje, tradicionalno socijalno osjetljivije od SAD-a, na državne pomoći gospodarstvu gledaju sa puno više simpatija. U tom smjeru idu i izjave čelnih ljudi EU-a – Za razliku od SAD-a europa ima jako ambiciozan sustav „mreža za spašavanje” gospodarstva. Tako da kada govorimo o fiskalnim stimulansima, naša politika neće biti jednaka onoj SAD-a, – rekao je Predsjednik europske komisije Emanuel Barroso za Bloomberg.

Poslodavci EU-a nestrpljivo čekaju nove državne pakete pomoći, a do tada prvi na udaru, kao najveći varijabilni trošak smanjene proizvodnje, ostaju radnici.


Napisao

Financije

Iako je većina od nas upoznata s pojmom feng shui, ta je životna filozofija još uvijek velika nepoznanica, a stručnjaci tvrde kako je upravo...

Ekonomija

Biznis je težak. Ako ga ne razumijete onda je još teži. Ako jurite samo kratkoročnu novčanu korist onda vjerojatno nećete uspjeti.

Marketing i prodaja

Jednom kada ovladamo vještinom prodaje, naučimo istraživati potrebe klijenta, usavršimo korake prodajnog lijevka, izvježbamo postavljati prava pitanja i zaključivati prodaju, kao da se sve...

Lifestyle

Donosimo vam nekoliko navika uspješnih i poznatih poduzetnika koje vam mogu pomoći da i vi osnažite svakodnevne rutine.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.