Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Novosti

Indeksi snažno potonuli – stanje u eurozoni zabrinjavajuće

Strahovanja ulagača od širenja dužničke krize u eurozoni i uvođenje strože financijske regulative u SAD-u izazvali su prošloga tjedna oštro klizanje cijena dionica na svjetskim burzama. Njemačke vlasti zabranile su ‘short selling’ obveznicama, dionicama 10 najvažnijih financijskih institucija. Euro se zbog toga našao pod snažnim pritiskom, pa je u srijedu njegov tečaj bio na najnižoj razini u četiri godine. Ulagače su dodatno uznemirili slabi makroekonomski pokazatelji. Tako je objavljeno da je broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima u SAD-u prije tjedan dana neočekivano porastao, i to po prvi puta od početka travnja.

Strahovanja ulagača od širenja dužničke krize u eurozoni i uvođenje strože financijske regulative u SAD-u izazvali su prošloga tjedna oštro klizanje cijena dionica na svjetskim burzama. Njemačke vlasti zabranile su 'short selling' obveznicama, dionicama 10 najvažnijih financijskih institucija. Euro se zbog toga našao pod snažnim pritiskom, pa je u srijedu njegov tečaj bio na najnižoj razini u četiri godine. Ulagače su dodatno uznemirili slabi makroekonomski pokazatelji. Tako je objavljeno da je broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima u SAD-u prije tjedan dana neočekivano porastao, i to po prvi puta od početka travnja.

Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošloga tjedna pao 4 posto, na 10.193 boda, dok je S&P 500 potonuo 4,2 posto, na 1.087 bodova, a Nasdaq indeks 5 posto, na 2.229 bodova.

Odluka o zabrani ‘short sellinga’ uzdrmala tržište

Ulagače na burzama, ionako uznemirene dužničkom krizom, u srijedu je uzdrmala odluka njemačkih vlasti o zabrani ‘short sellinga’ obveznicama, dionicama 10 najvažnijih financijskih institucija i instrumentima zaštite državnog duga.

Njemačke se vlasti nadaju da će ukidanjem tog špekulativnog trgovanja posuđenim vrijednosnim papirima stabilizirati financijsko tržište, no to je podsjetilo ulagače na očajničke poteze američkih vlasti koje su na isti način 2008. pokušale zauzdati financijsku krizu.

– Ulagači još nisu zaboravili paniku na tržištima krajem 2008. i početkom 2009. godine. Ne žele da ih moguća nova kriza zatekne nespremne, pa je na snazi ponovno načelo ‘prvo pucaj, a onda postavljaj pitanja,’ – kaže Maury Fertig, direktor u tvrtki Relative Value Partners.

Podijeljenost unutar eurozone

Ulagače brine i to što je Njemačka to učinila sama, iznenadivši i svoje partnere u Europskoj uniji, pa se postavlja pitanje znaju li Nijemci nešto više o dužničkim problemima u eurozoni nego što se zna na tržištima.

– Postaje sve jasnije da su to i dalje podijeljene države s različitim političkim programima. Postavlja se, također, pitanje hoće li druge članice eurozone slijediti Njemačku, – kaže Fertig.

Euro na najnižoj razini u četiri godine

Zbog toga se euro našao pod snažnim pritiskom, pa je u srijedu njegov tečaj zaronio na 1,2143 dolara, najnižu razinu u četiri godine. Početkom godine euro je vrijedio 1,4325 dolara.

– Ovaj pad eura mogao bi se pokazati inicijalnom fazom dugoročnog, višegodišnjeg gospodarskog slabljenja u Europi. On pokazuje pad povjerenja ulagača u funkcioniranje europske monetarne unije, stoga padaju i cijene dionica na europskim burzama, – kaže nezavisni analitičar Edward Yardeni.

A slabljenje europskog gospodarstva naštetilo bi američkom, s obzirom da bi se smanjila potražnja za proizvodima američkih kompanija.

Neočekivan rast nezaposlenosti

Ta strahovanja porasla su nakon slabih makroekonomskih pokazatelja. Tako je objavljeno da je broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima u SAD-u prije tjedan dana neočekivano porastao, i to po prvi puta od početka travnja.

Indeks vodećih gospodarskih pokazatelja pao je, pak, prošloga mjeseca po prvi puta od ožujka prošle godine, dok je rast industrijske aktivnosti u središnjem dijelu SAD-a bio manji nego što se očekivalo.

– Priča o oporavku gospodarstva počinje izgledati kao iluzija. Ako je to točno, cijene su se dionica daleko odmaknule od gospodarske stvarnosti. Stoga se strah ponovno vratio na tržište. Nadajmo se da neće metastazirati, – kaže Tom Samuels, direktor u fondu Palantir.

Nafta na najnižoj ovogodišnjoj razini

Zbog jačanja dolara pale su cijene sirovina i nafte. Polovicom tjedna terminska cijena ‘crnog zlata’ zaronila je na samo 68,01 dolar po barelu, najnižu razinu ove godine, što je izazvalo pad cijena dionica u rudarskom i energetskom sektoru.

Pod snažnim su pritiskom bile i dionice u financijskom sektoru jer je američki Senat prihvatio zakon o reformi financijskog sustava, koji bi mogao znatno umanjiti zarade banaka.

No, zakon koji je prihvatio Senat razlikuje se od onoga koji je prihvatio Predstavnički dom, pa slijedi usklađivanje dvaju zakona prije nego što će ga potpisati američki predsjednik Barack Obama.

Zbog toga se ulagači nadaju da će utjecaj reforme financijskog sustava na zarade kompanija ipak biti manji nego što se prvo mislilo, pa su se krajem tjedna dionice banaka oporavile.

Snažan rast „indeksa straha“

Koliki je strah zavladao na tržištu, pokazuje i snažan rast VIX indeks Čikaške burze opcija. Taj pokazatelj, poznat i kao ‘indeks straha’, skočio je samo u četvrtak 29 posto, na 45,7 bodova, što je njegova najviša razina od ožujka prošle godine, kada su cijene dionica na Wall Streetu pale na najniže razine u 12 godina.

Nakon prošlotjednog pada, S&P 500 indeks niži je za 10,6 posto u odnosu na najvišu razinu u ovoj godini, dosegnutu 23. travnja, što pokazuje da je tržište u fazi korekcije, koja se definira padom od 10 posto u odnosu na prethodnu najvišu razinu indeksa.

Uz to, tehnička analiza pokazuje da je S&P 500 indeks pao ispod 200-dnevnog pomičnog prosjeka, što bi moglo značiti da će cijene dionica nastaviti padati.

Pad i na ostalim burzama

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks potonuo je 3,8 posto, na 5.062 boda, dok je frankfurtski DAX pao 3,7 posto, na 5.829 bodova, a pariški CAC indeks 3,6 posto, na 3.430 bodova.

Na Tokijskoj se burzi Nikkei indeks prošloga tjedna strmoglavio 6,5 posto, što je njegov najveći tjedni gubitak u više od godinu dana. Pritom je zaronio na 9.784 boda, najnižu razinu u pet mjeseci.


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.