Isporuke dobara između poreznih obveznika iz različitih država članica
Za isporuke dobara unutar EU, između dvaju poreznih obveznika (B2B) sa sjedištem u različitim državama članicama 01.07. 2013. godine više neće trebati carinska odobrenja.
Generalno pravilo je da prodavatelj ne zaračunava PDV pri takvim isporukama. Društvo koje stječe dobra dužno je evidentirati transakciju u obrazac stjecanja, a poduzeće koje isporučuje dobra dužno je evidentirati transakciju u obrazac zbirnih prijava. Bitno je istaknuti da prodavatelj mora biti siguran da će dobra biti otpremljena iz države članice prodavatelja, jer je u protivnom dužan zaračunati PDV svoje države.
Mogući načini otpreme su da dobra preveze prodavatelj, kupac ili treća osoba. S aspekta poreznih vlasti najsigurnija opcija je kad otpremu vrši treća osoba. U slučaju da kupac sam otprema dobra postoji značajna mogućnost prevare (u vidu da se dobra ne otpreme iz zemlje prodavatelja), te se prodavatelj treba zaštititi od iste. U protivnom može biti odgovoran za sudjelovanje u prijevari zbog nezaračunavanja PDV-a za isporuke u zemlji.
Prodavatelju se preporuča da prilikom prve prodaje novom kupcu (društvu iz druge države članice), za kojega nije siguran da će otpremiti dobra, traži tovarni list i/ili izjavu odgovorne osobe kojom ista jamči da će kupac (ili netko u njegovo ime) dobra izvesti i koristiti u drugoj državi članici. U slučaju da kupac ne dostavi tražene dokumente, prodavatelju preporučamo da zaračuna PDV na fakturi, kako bi izbjegao potencijalno zaračunavanje dodatnih poreznih obveza.
Kupac će ostvariti povrat PDV-a podnoseći zahtjev putem elektroničkog portala države članice u kojoj ima sjedište ili će se naknadno (sukladno dogovoru) stornirati prvotna faktura s PDV-om, te kupcu izdati nova oslobođena od PDV-a.
Isporuke dobara u lancu između društava iz različitih država članica
Za isporuke dobara koja se prevoze direktno iz prve države članice (Mađarska u primjeru) u zadnju državu članicu (Hrvatska), prva isporuka (isporuka Rumunjskom društvu) je oslobođena PDV-a, a svaka slijedeća isporuka je oporeziva PDV-om u zemlji gdje transport završava, te se ostali sudionici u lancu trebaju registrirati za potrebe PDV-a u zemlji gdje transport završava jer u toj zemlji stječu dobra.
Za pravilno obračunavanje PDV-a prilikom isporuka u lancu, ključno za sudionika lanca je da zna u kojoj zemlji članici se dobra nalaze, te sudionik lanca koji vrši prodaju obračunava PDV te zemlje. Isporuke u lancu karakterizira suprotan smjer kretanja fakture od kretanja robe.
Trostrani posao – pojednostavljenje
Trostrani posao je transakcija između tri porezna obveznika iz triju različitih država članica od kojih je svaki registriran za potrebe PDV-a u svojoj zemlji. Između takvih poreznih obveznika trostrani posao se može primijeniti ako se radi o dobrima za preprodaju, a koja se prevoze direktno od prvog društva (Slovačka) prema krajnjem primatelju (Hrvatsko društvo). Smatra se da preprodavatelj iz Rumunjske stječe dobra u zemlji krajnjeg kupca (Hrvatska), te naknadno obavlja preprodaju hrvatskom poduzetniku.
Pojednostavljenje je u tome što se porezni obveznik iz Rumunjske (preprodavatelj) ne mora registrirati za potrebe PDV-a u zemlji stjecatelja (Hrvatska) jer je primatelj oporezive isporuke (krajnji kupac) obvezan platiti PDV. Primatelj je dužan kod trostranog posla primijeniti „reverse charge“, odnosno samozaračunati PDV. Preprodavatelj je dužan u Zbirnoj prijavi navesti vlastiti PDV identifikacijski broj pod kojim je dobra stekao i obavio daljnju isporuku, PDV identifikacijski broj osobe kojoj je obavljena daljnja isporuka te zbroj naknada za isporuke u zemlji u kojoj otprema ili prijevoz završava. U slučaju da preprodavatelj ima poslovnu jedinicu u zemlji primatelja, trostrani posao se ne bi mogao primijeniti iz razloga što bi smatralo da je dobra stekla poslovna jedinica u zemlji primatelja.
Zaključak
Promjene vezane uz PDV koje stupaju na snagu ulaskom RH u Europsku uniju uvelike će promijeniti poslovanje hrvatskih društava i inozemnih društava u Hrvatskoj koja su ostvarivala razmjenu dobara s zemljama EU. Dosadašnji uvoz i izvoz iz EU, ulaskom Hrvatske u EU se počinje smatrati stjecanjem i isporukom na zajedničkom tržištu EU.
Osim promjena u vezi mjesta oporezivanja, poreznih oslobođenja, te promjena u definiciji samih poreznih obveznika, dogodile su se i brojne promjene u vidu novih PDV obrazaca i registracija za potrebe PDV-a u zemljama EU, a o tome možete pročitati u našim budućim člancima.
Ukoliko imate bilo kakvih pitanja ili komentara, stojimo Vam na raspolaganju i pozivamo Vas da nas kontaktirate.
Vaš Cinotti tim