Unatoč postojećoj bazi resursa, cijela regija će se suočiti s energetskim škripcem, osim ako se ne uloži više od 3000 milijardi dolara tijekom sljedećih 20 godina, prema izvješću Svjetske banke “Energetski izgledi u istočnoj Europi i bivšem Sovjetskom Savezu”, objavljenom u četvrtak.
“Očekuje se da će se potražnja za primarnom energijom u Europi i središnjoj Aziji povećati za 50 posto do 2030.”, rekao je Peter Thomson, direktor za održivi razvoj Svjetske banke, dodajući kako bi potražnja za električnom energijom mogla rasti do 90 posto.
Gospodarska kriza omogućila poduzimanje mjera
Prije sadašnje globalne financijske krize u 2008., nekoliko zemalja u regiji počelo je doživljavati teškoće s energetskim zalihama, kazao je Thomson.
Financijska kriza usporila je potražnju za energijom, te stvorila prostor koji omogućuje zemljama da poduzmu mjere za ublažavanje utjecaja predviđene energetske krize.
Taj će “prozor” postojati samo pet-šest godina. Potrebne su mjere ublažavanja i ponude i potražnje, a bez promjene u ponašanju regija bi se kao cjelina mogla suočiti s energetskim škripcem – pretvarajući se od izvoznika energije u uvoznika do 2030., ističe se, među ostalim, u izvješću Svjetske banke.