Premda premijer Zoran Milanović zasad nije spreman za značajnije promjene Zakona o radu (ZOR), osim dijela koji se odnosi na produljenu primjenu kolektivnih ugovora, Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) zagovara brojne mjere i drukčije oblike zapošljavanja, među kojima je posebno zanimljiv prijedlog uvođenja “job sharinga” i “job poola”. “Job sharing odnosi se na jednu radnu poziciju koju pokrivaju dvije ili više osoba, prema dogovoru (danu u tjednu ili radnim satima u danu). To je posao za jednu osobu, ali se zbog smanjenih uvjeta poslovanja na tom radnom mjestu, primjerice, zapošljavaju dvije osobe na pola radnog vremena”, objašnjava Nataša Martinić, voditeljica korporativnih komunikacija na portalu Posao.hr.
U Hrvatskoj udruzi poslodavaca kažu pak kako je “job sharing” oblik rada koji je sada “gotovo nemoguće ostvariti, zato što se u takvim slučajevima primjenjuje članak 11 ZOR-a, što bi značilo da ako postoji radnik koji radi na nepuno radno vrijeme, a postoji potreba za tim poslom puno radno vrijeme, poslodavac je dužan tom radniku omogućiti rad u punom radnom vremenu, a ne može zaposliti još jednog na nepuno”. Drugim riječima, ako netko radi na nepuno radno vrijeme, poslodavac mora razmotriti njegov zahtjev za radom u punom radnom vremenu, navode iz HUP-a. Pojašnjenje prakse novih oblika zapošljavanja zatražili smo i u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK). “Kada se uspostavlja model ‘job sharinga’, tzv. dijeljenja poslova, procesi su uspostavljeni tako da zahtijevaju više različitih znanja i više različitih vještina. Posloprimac u inovativnom poduzeću uči u timu, stječe različite vještine (menadžerske, komunikacijske, poduzetničke…) i postaje tako konkurentniji na tržištu rada.
U uslužnom sektoru za više administrativnih funkcija (računovodstvo, osiguranje, informacijske tehnologije i ostali transakcijski poslovi) posloprimci mogu biti privremeno zaposleni u centrima za te servise i svladavati više vještina, a poslodavci imaju bolju mogućnost upoznati potencijalnog kandidata za dugotrajnije zaključivanje zapošljavanja”, kaže Gabrijela Karaica, pomoćnica direktorice Centra za razvoj ljudskih potencijala u HGK.
“Job sharing” u tzv. klasičnim poslovima fokusiran je na rad s nepunim radnim vremenom (part-time), kraći od standardnog radnog tjedna ili privremeni rad na određeno vrijeme ili obavljanje određenog zadatka (posla), uključujući rad dogovoren putem agencije za privremeno zapošljavanje. Model “job poola”, pak, podrazumijeva da nekoliko poduzeća zajednički dijele posloprimce, bilo u uslugama ili proizvodnji, pojašnjavaju iz HGK. “I takav tip zapošljavanja pridonosi radnoj fleksibilnosti jer omogućuje poslodavcima, ne samo jednom nego više njih, da bolje upoznaju potencijalne kandidate za zaključivanje dugotrajnijega radnog odnosa”, kaže Karaica. Te su prakse, ističe, za hrvatsko tržište i dalje izazov, osim za mali broj inovativnih poduzeća i donekle privatnih agencija za zapošljavanje.