70 posto zemlje truju kisele kiše, teška industrija uništila je rijeke i jezera, a kvaliteta života u takvim regijama nezamisliva je građanima zapadnog svijeta. Kina čini značajne napore kako bi njihova ekonomija nastavila dosadašnji rast prilagođen filozofiji ekološki održivog razvoja.
Staklenčki plinovi i teška industrija
Pod motom „manje nafte, više obnovljive energije; manje ugljena više struje“ Kinezi pokušavaju premostiti najveću zapreku transformacije Kine iz „tvornice svijeta“ u modernu državu – zagađenje.
Veliki udio ugljena u energetskom miksu jedan je od razloga rapidnog rasta stakleničkih plinova.
Promjene su na vidiku, iako su brojke iz perspektive najmnogoljudnije zemlje svijeta čine kao kap u moru. Tako će 40 milijuna kućanstava u 2010. početi koristiti biološko gorivo. Ipak jasno je da su obnovljivi izvori energije i ubrzana gradnja nuklearnih elektrana jedini realni odgovor na sve veću potražnju za energentima.
Automobila će biti sve više i više
Kinezi imaju dodatne razloge za brigu. Teška industrija Kine emitira 70 posto CO2 dok su transportna vozila relativno slabo zastupljena s otprilike 10 posto emisije ugljičnog dioksida. Ipak, kineska autoindustrija a s njom i prodaja vozila raste na dnevnoj bazi, te se za ovaj sektor procjene porasta emisija stakleničkih plinova osobito negativne.
Kineske vlasti pojačale su normative ispušnih plinova i potrošnje vozila. Nove mjere strože su od onih u SAD-u, ali još nisu na razini EU. Kineski stručnjaci smatraju kako je potrebna dodatna promocija električnih automobila i hibrida, kako bi ekologija doprla do svijesti sve bogatijih Kineza.