No neke tehnologije nude iskorak – istovremena proizvodnja dva korisna oblika energije (električne i toplinske) u jedinstvenom procesu naziva se kogeneracija (Combined Heat and Power ili CHP).
Kogeneracija – dvije energije iz jednog izvora
Ako je energent za proizvodnju toplinske i električne energije u kogeneracijskim postrojenjima neki od obnovljivih izvora, dolazi i do sinergijskih učinaka jer se, uz povećanu efikasnost, koristi čisto i pouzdano gorivo.
Ukupna učinkovitost kogeneracije iznosi od 70 do 85 posto (od 27 do 45 posto električne energije i od 40 do 50 posto toplinske energije), za razliku od konvencionalnih elektrana gdje je ukupna učinkovitost od 30 do 51 posto (električne energije). Kogeneracije imaju značajnu ulogu zbog pozitivnih učinaka, a to su manji gubici u mreži, smanjenje zagušenja u prijenosu, povećanje kvalitete napona i povećanje pouzdanosti opskrbe električnom energijom.
Uz sve navedeno, smanjen je i štetan učinak na okoliš. Komercijalno dostupne kogeneracijske tehnologije su parne i plinske turbine, mikroturbine, motori s unutrašnjim sagorijevanjem, Stirlingov stroj i gorivne ćelije, u širokom rasponu snage od 1 kW za Stirlingov stroj do 250 MW za plinske turbine.
Početni troškovi – najveća prepreka ulaganju u OIE
Proces prihvaćanja novih tehnologija je vrlo spor zbog visokih početnih troškova koji dižu cijenu energije u prvih nekoliko godina na razinu potpune neisplativosti.
No, povećanje udjela proizvodnje i potrošnje energije dobivene iz obnovljivih izvora rezultat je, ili ekološke osviještenosti stanovništva koji, usprkos početnoj ekonomskoj neisplativosti instaliraju tehnologije za dobivanje takozvane čiste energije, ili sustava poticaja koje države ugrađuju u svoje pravne sustave te na taj način navode pojedince da prilikom ostvarenja vlastitih ciljeva ostvaruju i društveno korisne ciljeve.
