Na svojoj stranici Apple promovira zaštitno kodiranje podataka na svojim mobitelima, te listu drugih zaštitnih usluga – od mogućnosti da se izbrišu podaci s mobitela koji dospije u krive ruke pa do rada unutar internih privatnih mreža.
Googleov OS Android, za mobitele poput HTC Evo i Droid Incredible, ostavlja prostora za manipulaciju. No aplikacije poput DroidSecurity, s preko 2,5 milijuna korisnika, specijalizirane su za zaštitu „u oblaku.“
Mogu li vladine službe doći do osobnih podataka?
U većini slučajeva, vlada će tražiti podatke od pružatelja telekomunikacijskih usluga, a ne od kompanije koja je proizvela mobitel. Stoga bez obzira imate li iPhone 4 ili starinski mobitel veličine cigle, vladine službe bi teoretski mogle dobiti pristup. U SAD-u takav postupak zahtjeva sudsko odobrenje, no zakoni u drugim državama variraju.
Kad su u pitanju zaštitne baze podataka, stručnjaci tvrde kako postoje male šanse da dođe do krađe informacija.
– Ako niste u član vladine tajne službe, i nemate pristup infrastrukturi telekomunikacijske kompanije, teško da možete pristupiti podacima kojima se služe korisnici, – objašnjava Dror Shalev, tehnički direktor za DroidSecurity.
Veći rizik smartphonea
Navodi kako korisnici smartphonea imaju veći rizik od fizičkih napada, tj. fizičke krađe mobitela i podataka u njima, pa i od neopreznog korištenja web tražilica i klikanja nesigurnih stranica preko kojih se mogu dobiti virusi.
