Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Novosti

Kronologija važnijih događaja u hrvatskom gospodarstvu u 2012. (drugi dio)

Zlatko Komadina podnio ostavku na dužnost ministra pomorstva, prometa i infrastrukture, a tu je odluku donio na preporuku liječnika zbog narušenog zdravstvenog stanja (4.travnja)

Zlatko Komadina podnio ostavku na dužnost ministra pomorstva, prometa i infrastrukture, a tu je odluku donio na preporuku liječnika zbog narušenog zdravstvenog stanja (4.travnja)

Radnički prosvjedi, negativna prognoza kreditnog rejtinga, ostavka ministra pomorstva Zlatka Komadine… Sve to i mnogo više obilježilo je hrvatsko gospodarstvo od travnja do lipnja. Predstavljamo vam one najvažnije događaje:

 TRAVANJ

2. travnja – DZS objavio da je bruto domaći proizvod (BDP) u 2011. godini stagnirao, s nultom stopom rasta.

2. travnja – HNB objavio da je deficit tekućeg računa platne bilance 2011. godine iznosio 446,3 milijuna eura, što je za 25,8 milijuna eura ili za oko 5,5 posto manje nego 2010. godine.

2. travnja – Agencija Standard & Poor’s potvrdila rejting Hrvatske za dugoročno i kratkoročno zaduživanje u stranoj i domaćoj valuti ‘BBB-/A-3’, kao i negativnu prognozu.

2. travnja – Radnici Bilokalnik drva prosvjedovali pred zgradom HUP-a kako bi zatražili od Ivana Ergovića, predsjednika HUP-a i Uprave Nexe grupe, u čijem je sastavu Bilokalnik drvo, isplatu zaostalih plaća i otpremnina, te ponovno pokretanje proizvodnje.

2. travnja – Viadukt izvijestio o potpisanim ugovorima za izgradnju terminala za rasute terete u Luci Ploče, vrijedan 406,5 milijuna kuna, te o izgradnji platoa Graničnog prijelaza Klek, koji je vrijedan 22,9 milijuna kuna bez PDV-a.

3. travnja – Na Skupštini Hrvatske poljoprivredne komore za novog predsjednika izabran Matija Brlošić, predsjednik seljačke udruge Brazda.

4. travnja – Zlatko Komadina podnio ostavku na dužnost ministra pomorstva, prometa i infrastrukture, a tu je odluku donio na preporuku liječnika zbog narušenog zdravstvenog stanja.

4. travnja – Oko 200 radnika Jadrankamena prosvjedovalo ispred zgrade uprave tog poduzeća u Splitu zbog teškog stanja u toj tvrtki u stečaju.

4. travnja – Uprava HBOR-a donijela odluku da se po kreditnim programima, koji su se do sada provodili samo uz dvosmjernu valutnu klauzulu vezanu uz euro, uvodi mogućnost kreditiranja i u kunama bez valutne klauzule.

4. travnja – Eurocable Group izvijestlao da je sa švicarskom tvrtkom Glencore potpisao ugovor vrijedan 100 milijuna američkih dolara prema kojem će Glencore isporučiti tvrtki Eurocable Group 13 tisuća tona bakrenih katoda.

4. travnja – HNB objavio da su s predstavnicima osam najvećih poslovnih banaka i HBOR-a dogovorene mjere kojima bi se osiguralo ukupno osam milijardi kuna za financiranje gospodarskog oporavka, napose projekata koji pridonose poboljšanju platne bilance, a krediti za te namjene bi se ugovarali uz fiksne kamatne stope. Dogovoreno da, uz 4 milijarde kuna koje središnja banka oslobađa smanjivanjem obvezne pričuve u kunskom dijelu, a koje bi preko HBOR-a i njegovog 50-postotnog udjela bile izvor sredstava za kredite iz ovog programa, bankari osiguraju još 4 milijarde kuna iz drugih izvora kao svoju polovicu udjela.

5. travnja – Vlada donijela odluku o preuzimanju kreditnih obveza brodogradilišta 3. maj, Brodotrogir i Brodosplit u iznosu od 1,837 milijardi kuna, po osnovi izdanih državnih jamstava, u javni dug Hrvatske.

5. travnja – Udruga Franak inicirala podizanje dopunjene i proširene kolektivne tužbe protiv osam banaka, a tužbu podiže Hrvatski savez udruga za zaštitu potrošača – Potrošač, koji ima ovlast za podizanje tužbe za zaštitu kolektivnih interesa potrošača na temelju Vladine uredbe.

5. travnja – Agrokor i organizacija FoodDrinkEurope potpisali pristupni Ugovor o direktnom članstvu Agrokora u tom europskom udruženju proizvođača iz prehrambene industrije.

6. travnja – Radnicima Diokija isplaćena prva od pet zaostalih plaća. Novac osiguran prodajom industrijskog kolosijeka koji prolazi zemljištem u vlasniku Diokija. Radnicima Dina Petrokemije isplaćen neisplaćeni dio plaća za rujan i listopad prošle godine

10. travnja – Kaštelanski staklenici izvjestili da im je blokiran račun te da Uprava poduzima sve potrebne radnje u cilju uklanjanja blokade i nastavka poslovanja.

11. travnja – Predstavnici Vlade i francuskog konzorcija ZAIC potpisali Ugovor o koncesiji za izgradnju i upravljanje Zračnom lukom Zagreb, kojim je ZAIC dobio 30-godišnju koncesiju za izgradnju novog putničkog terminala na zagrebačkom aerodromu i upravljanje postojećim i novoizgrađenim terminalom te pripadajućom infrastrukturom.

11. travnja – Savjet HNB-a prihvatio prijedlog da se stopa obvezne pričuve banaka smanji s 15 posto na 13,5 posto te da se iz osnovice za obračun isključe sredstva primljena od pet multilateralnih razvojnih banaka, čime se bankama oslobađa oko 4,1 milijardu kuna u kunskom i nešto više od 110 milijuna eura u deviznom dijelu pričuve.

11. travnja – Liburnia Riviera Hoteli najavili novi ciklus ulaganja od 100 milijuna kuna u sljedeće dvije godine na području Lovrana.

11. travnja – Radnici Jadrankamena spriječili stečajnog upravitelja Ivu Bučana da uđe u upravnu zgradu te tvrtke u Pučišćima na Braču te na radilište.

11. travnja – Direktor Dina Petrokemije Milan Cvetrežnik podnio neopozivu ostavku, koju je Nadzorni odbor većinom glasova prihvatio.

12. travnja – Vlada prihvatila prijedlog da se ministarstvima i tvrtkama u većinskom vlasništvu države omogući plaćanje predujmom u ugovorima koje sklapaju kao naručitelji.

12. travnja – Vlada tvrtki Kermas Vod Četiri, tvrtki poduzetnika Danka Končara, dala 50-godišnju koncesiju na pomorsko dobro na lokaciji otok Sveta Katarina – Monumenti u Puli, u sklopu projekta Brijuni Rivijera, a u svrhu izgradnje i korištenja luka posebne namjene – Luka nautičkog turizma – Sveta Katarina.

12. travnja – Hrvatska poljoprivredna komora (HPK) i Hrvatska voćarska zajednica (HVZ) zatražile da se proglasi elementarna nepogoda zbog šteta koje je voćarstvu na području čitave zemlje prouzročio mraz, a koje se procjenjuju na više od 894 milijuna kuna. Tražili da država voćarima nadoknadi 30 posto iznosa štete, što bi bilo oko 247,3 milijuna kuna.

12. travnja – Nexe gradnja, tvrtka u sastavu Nexe Grupe, započela s radovima na gradnji trgovačkog centra u zagrebačkoj Dubravi, ukupno vrijedne oko 14 milijuna kuna.

13. travnja – Ministarstvo poduzetništva i obrta objavilo prve natječaje iz programa Poduzetnički impuls 2012.

13. travnja – U mjestu Maslinica na otoku Šolti otvorena nautička luka sa 50 vezova, od kojih je 10 za megajahte, u koju je njemački poduzetnik Hartmut Lademacher uložio četiri milijuna eura.

13. travnja – U riječku luku uplovio najveći kontejnerski brod koji je ikada uplovio u riječku luku, “Maersk Karlskrona”, dugačak 318 metara, kapaciteta 7900 kontejnera.

16. travnja – Američki CMC koji napušta sisačku željezaru, obustavio isporuku plina za 27 tvrtki s gotovo 800 zaposlenih u sisačkoj Južnoj industrijskoj zoni, što za one tvrtke koje plin koriste kao glavni energent znači i obustavu proizvodnje.

17. travnja – Na Zagrebačkom velesajmu otvorena četiri specijalizirana međunarodna sajma – graditeljstva i opremanja, strojeva i alata BIAM, zavarivanja i antikorozivne zaštite i međunarodni sajam obrtništva, na kojima se predstavilo 317 izlagača iz 25 zemalja.

17. travnja – Splitski Trgovački sud odgodio odluku o prijedlogu za otvaranje stečaja nad Dalmacijavinom do 9. svibnja kako bi radnici pričekali odgovor Vlade od koje su tražili da se i njima, kao radnicima Kraljevice, prije otvaranja stečaja isplate zaostale plaće.

17. travnja – MMF objavio kako očekuje pad hrvatskog gospodarstva u 2012. godini za 0,5 posto, nakon čega bi u idućoj godini trebao uslijediti rast od jedan posto.

17. travnja – Ugovor o projektiranju i izgradnji kontejnerskog terminala u riječkoj luci, vrijedan 70,5 milijuna eura, potpisali predstavnici konzorcija, koji čine tri talijanske i jedna hrvatska tvrtka, te riječke Lučke uprave. Na natječaju za najpovoljnijeg ponuđača odabran je konzorciji tvrtki JV Construction, Grandi Lavori Fincosit, Impresa Construcioni Giuseppe Maltauro i Osijek-Koteks.

18. travnja – Hrvatski sabor potvrdio Sinišu Hajdaša Dončića za ministara pomorstva, prometa i infrastrukture.

18. travnja – Radimir Čačić predstavio projekt “Zagreb na Savi”, čijim bi ostvarenjem u idućih desetak godina prostor oko toka Save kroz Zagreb bio posve izmijenjen, a cijeli je projekt investicija od 1,2 milijarde eura. Osnova ambicioznog projekta je gradnja brane kod zapadnog zagrebačkog naselja Prečko te novog kanala Sava – Sava.

18. travnja – Privredna komora Srbije otvorila predstavništvo u Zagrebu.

18. travnja – Agencija Standard & Poor’s objavila da je izmijenila prognozu za kreditni rejting Agrokora ‘B’ iz stabilne u pozitivnu, a planiranom novom izdanju obveznica, vrijednom 300 milijuna eura, dodijelila rejting ‘B’.

18. travnja – Agencija Moody’s Investor Service objavila da je dodijelila privremeni rejting (P) B2 za novo izdanje obveznica Agrokora, vrijedno 300 milijuna eura s rokom dospijeća 2019. godine, a potvrdila i stabilnu prognozu za rejtinge Agrokora.

18. travnja – Radnici zadarske građevinske tvrtke Gortan održali štrajk upozorenja jer plaće nisu primili četiri mjeseca.

19. travnja – Ingra izvijestila da je završila obnovu dviju parnih turbina tvornice fosfata u iračkom gradu Al Quaimu, a vrijednost tih radova je 4,2 milijuna eura.

19. travnja – Vlada usvojila Okvirni program izgradnje, dogradnje i rekonstrukcije javnih građevina po modelu javno-privatnog partnerstva, procijenjene kapitalne vrijednosti od 14,8 milijardi kuna.

19. travnja – Vlada predsjednicima i članovima uprava državnih poduzeća ukinula pravo na visoke otpremnine, tzv. “zlatni padobran”, te im umjesto toga omogućila pristojne plaće i isplatu godišnje nagrade u slučaju pozitivnog poslovanja.

19. travnja – Predsjednici SSSH i HUS-a potpisali Sporazum o suradnji i otvaranju procesa udruživanja kojim su se obvezali na zajedničko nastupanje prema vlasti, poslodavcima, unutar GSV-a i prema drugim sindikalnim središnjicama.

19. travnja – Radničko vijeće i Nezavisni sindikat osječke Pivovare osudili kao nezakonitu najavu uprave o davanju otkaza za 50 djelatnika.

19. travnja – Viadukt izvijestio o sklapanju ugovora o izgradnji mosta Menar u Alžiru, vrijednog 21,75 milijuna eura s PDV-om.

20. travnja – Hrvatski sabor prihvatio izmjene Zakona o Hrvatskoj poljoprivrednoj komori, prema kojima je članstvo u toj komori prestalo biti obavezno.

24. travnja – Sindikati koji djeluju u HŽ-u zatražili objašnjenje otkud upravi HŽ Infrastrukture brojka od 650 zaposlenih viška te najavili prosvjede.

25. travnja – Hrvatska Vlada donijela odluku o zaduženju države putem izdavanja petogodišnjih euroobveznica u iznosu od 1,5 milijardi američkih dolara. Kamatni kupon je nepromjenjiv i iznosi 6,25 posto godišnje, uz prinos do dospijeća od 6,375 posto.

25. travnja – Tvornica željezničkih vozila Gredelj i američka tvrtka National Railway Equipment Company (NREC) potpisali ugovor vrijedan približno sedam milijuna dolara, o obnovi i modernizaciji dizel-električnih lokomotiva namijenjenih za vuču teških teretnih vlakova u Maroku.

25. travnja – Koncern Agrokor objavio da je izdao sedmogodišnje obveznice u iznosu od 300 milijuna eura, a prinos na obveznice do dospijeća je 9,875 posto. Obveznice će se koristiti za refinanciranje postojećih zaduženja.

26. travnja – Čelnici hrvatskih, slovenskih i talijanskih sindikata potpisali na hrvatsko-slovenskom graničnom prijelazu Bregana-Obrežje zajedničku izjavu protiv strogih mjera štednje koje provode vlade triju zemalja.

26. travnja – Predsjednik Uprave HŽ Infrastrukture Darko Peričić izjavio da se mjerama racionalizacije planira smanjiti broj zaposlenih za oko 650.

27. travnja – Sabor izglasao izmjene Zakona o poticanju razvoja malog gospodarstva, kojima se želi potaknuti jačanje malog i srednjeg poduzetništva kroz privlačenje novih investicija. Zakonom proširena i nadležnost Hrvatske agencije za malo gospodarstvo na područje promocije i privlačenja investicija, a njezin naziv promijenjen u Hrvatsku agenciju za malo gospodarstvo i investicije – HAMAG INVEST. Usvojen i Zakon o osnivanju Agencije za investicije i konkurentnost.

27. travnja – Vlada odlučila o poskupljenju plina i struje – od 1. svibnja plin za kućanstva poskupljuje za 22 posto, a električna energija za 20 posto.

27. travnja – Vlada donijela i uredbu kojom se od 1. svibnja onemogućuje isplata plaća bez uplate doprinosa.

27. travnja – Vlada dala suglasnost HŽ Cargu za kreditno zaduženje kod Zagrebačke banke u iznosu od 15,4 milijuna kuna, za kupnju industrijskog kolosjeka od Diokija, čime se omogućava isplata zaostalih plaća Diokijevim radnicima.

SVIBANJ

1. svibnja – Električna energija za kućanstva poskupjela za prosječno 20 posto, a plin za prosječno 22 posto. Od 1. svibnja električna energija poskupljuje i za ostale kategorije potrošača, a prosječno je poskupljenje za poduzetništvo u rasponu od 9,5 do 12 posto. Plin za dio industrije ostao na cijeni od 2,13 kuna po prostornom metru, a za 6,75 posto smanjena cijena plina za škole, bolnice i dio industrije.

1. svibnja – Na snagu stupila vladina uredba koja poslodavcima onemogućuje isplatu plaća bez plaćenih doprinosa.

1. svibnja – Sindikati obilježili 1. svibnja – Praznik rada prosvjedom na Trgu bana Jelačića i podjelom “žutih kartona” Vladi i Hrvatskom saboru koje su optužili za prevaru birača i daljnje rušenje standarda hrvatskih građana.

1. svibnja – Karlovačka banka izvjestila da je potpisala pismo namjere o pripajanju Nava banke.

2. svibnja – Viadukt objavio da je sklopio ugovor s HAC-om o izgradnji cestarinskog prolaza, vrijedan 119,8 milijuna kuna (s PDV-om).

3. svibnja – Oko 500 radnika HŽ Infrastrukture prosvjedovalo ispred direkcije HŽ-a u Mihanovićevoj ulici protiv namjere uprave te tvrtke da u sklopu restrukturiranja otpusti više stotina radnika.

3. svibnja – Ministarstvo turizma objavilo na web sranicama Katalog investicijskih projekata u kojem potencijalne ulagače u hrvatski turizam informira o mogućnostima ulaganja u više od 30 tvrtki, objekata i lokacija koji su prioritetni javni turistički projekti za koje država traži ulagače.

3. svibnja – Švedski ShipPax Information, tvrtka specijalizirana za pružanje informacija o industriji brodskog prijevoza putnika i tereta, dodijelila nagradu za inovativna rješenja u 2011. brodu “Piana” izgrađenom 2011. u Brodosplitu.

4. svibnja – Ericsson Nikola Tesla objavio da je ugovorio s HT Mostarom proširenje postojeće mobilne mreže u 2G i 3G dijelu, vrijedno 36 milijuna kuna.

4. svibnja – Viadukt objavio da je potpisao ugovor za obnovu dijela kolnika autoceste Zagreb-Macelj, vrijedan 15,3 milijuna kuna.

4. svibnja – Agencija Fitch objavila da je potvrdila važeće rejtinge Zagrebačke banke, Privredne banke Zagreb, Erste&Steiermaerkische Bank i Societe Generale-Splitska banka, napominjući da su njihovi inozemni vlasnici i dalje zainteresirani za poslovanje u regiji srednje i istočne Europe.

4. svibnja – Đuro Đaković Holding objavio da je Vladimir Kovačević novi predsjednik Uprave, a novi član Uprave Marko Bogdanović.

4. svibnja – Strukovni sindikat radnika HEP-a TEHNOS najavio potpisivanje peticije kojom od Vlade i Uprave HEP-a traži poništavanje odluke o povećanju cijene električne energije, no nakon niza reakcija na tu najavu odustao od potpisivanja peticije.

4. svibnja – U Petrčanima kod Zadra službeno otvoreno jedno od najvećih turističkih naselja u Hrvatskoj, Falkensteiner Punta Skala Resort, u koji je austrijska tvrtka Falkensteiner Michaeler Tourism Group uložila ukupno 160 milijuna eura.

7. svibnja – Gospodarsko interesnog udruženje društava za tržišno komuniciranje-HURA objavio da je hrvatsko tržište oglašavanja prošle godine s 1,65 milijardi kuna zabilježilo pad od 5 posto, čime se nastavio kontinuirani pad tog tržišta od 2009. Ni ove godine ne očekuju preokret tog negativnog trenda nego dalji pad od minimalno 3 posto.

7. svibnja – U Pleternici započeli radovi na izgradnji novog tehnologijsko-inovacijskog centra s inkubatorom, vrijedni nešto više od milijun eura.

8. svibnja – Radnici splitskog Montera prosvjedno prošetali oko zgrade svoje tvrtke, nezadovoljni jer se njihovi problemi ne rješavaju pa već deset mjeseci ne primaju plaće.

8. svibnja – Tvrtka Zelina centar objavila da je donijela odluku o pokretanju procesa prenamjene Outleta Sveta Helena, trgovačkog centra kojim upravlja. U dogovoru s investitorima i poslovnom bankom Outlet Sveta Helena nastavit će s radom do 1. lipnja nakon čega će se krenuti s planiranjem i izvedbom novog projekta na postojećem zemljištu i infrastrukturi.

9. svibnja – Na Zagrebačkom velesajmu otvoreni Dani turizma i enogastronomije, a na četiri specijalizirana sajma do 12. svibnja sudjeluje 258 izlagača iz 16 zemalja.

9. svibnja – Tvrtka Končar-Generatori i motori objavila da je sklopila novi ugovor za hidroelektranu u Finskoj koji uključuje obnovu i povećanje snage generatora te ostale pripadajuće opreme.

9. svibnja – HŽ Cargo objavio da je potpisao trogodišnji ugovor o uvjetima prijevoza pošiljaka željeznicom s grupacijom Viro.

9. svibnja – Nadzorni odbor Diokija produljio mandat Leu Dolezilu za obavljanje preuzete funkcije člana Uprave – direktora društva do 31. svibnja ove godine.

9. svibnja – Qatar Airways uveo redovnu zrakoplovnu liniju iz Dohe u Zagreb, koji je 30. europsko odredište te zrakoplovne kompanije.

10. svibnja – Tvrtka B-Hyper otvorila u Varažidinu svoj prvi hipermarket u Hrvatskoj, u što je uložila više od pet milijuna eura.

11. svibnja – Hrvatski sabor donio Zakon o poticanju zapošljavanja kojim Vlada kani povećati zapošljivost mladih bez radnog iskustva, kroz stručno osposobljavanje i bez zasnivanja radnoga odnosa na rok od jednu, odnosno dvije godine, te uz mjesečnu naknadu od 1600 kuna. Regulirano i jednostavnije sezonsko zapošljavanje u poljoprivredi kroz vaučere na dnevnoj osnovi.

11. svibnja – Stečajni upravitelj Jadrankamena Ivo Bučan podnio neopozivu ostavku na tu dužnost.

12. svibnja – U Bjelovaru počele nacionalne akcije HGK – “Kupujmo hrvatsko” i “Vrijedne ruke”.

16. svibnja – Završio natječaj za lokacije Hidrobaza i Pineta u sklopu razvojnog projekta Brijuni Rivijera na koji nije pristigla niti jedna ponuda.

17. svibnja – Vlada prihvatila sporazum o raskidu ugovora o gradnji Pelješkog mosta s udrugom tvrtki Konstruktor-inženjering, Viadukt i Hidroelektra niskogradnja. Hrvatske ceste zbog financijske situacije ne mogu osigurati potrebna sredstva za nastavak gradnje mosta pa je s izvođačima radova dogovoren sporazumni raskid ugovora o gradnji. Izvođačima će biti priznati svi stvarni troškovi, ali nemaju pravo na naknadu izgubljene dobiti.

17. svibnja – Vlada donijela mjere kojima se olakšava vraćanje kredita korisnicima modela kreditiranja A i A+ tako što se rok za otplatu kredita s tri godine produžuje na pet godina, a poček s godine dana na dvije godine.

17. svibnja – Varteks objavio da je potpisao novi petogodišnji distributerski ugovor s tvrtkom Levi Strauss Europe, za Hrvatsku i zemlje regije.

21. svibnja – Tvrtka Končar-energetski transformatori najbolji je hrvatski veliki izvoznik u 2011. u izboru udruge Hrvatski izvoznici, a nagrada “Zlatni ključ” dodijeljena joj je na 7. konvenciji hrvatskih izvoznika.

21. svibnja – Odbijena žalba Nezavisnog sindikata Jadrankamena na rješenje o otvaranju stečajnog postupka u Jadrankamenu, a Visoki trgovački sud žalbu odbio kao nedopuštenu.

21. svibnja – Udruga poslodavaca u hotelijerstvu Hrvatske (UPUHH) i ZAMP Služba Hrvatskog društva skladatelja (HDS) za ovu su godinu dogovorili dodatni popust od 15 posto na naknade za korištenje glazbe u sobama i zajedničkim prostorijama hotela, kampova i drugih ugostiteljskih objekata.

22. svibnja – Brodogradilište Viktor Lenac sklopilo ugovor o 129 milijuna kuna kredita s Raiffeisenbank Austria, kojim će se omogućiti nastavak pokrenutog investicijskog ciklusa.

22. svibnja – Ina u Ivanić Gradu obilježila početak radova na EOR projektu utiskivanja ugljičnog dioksida i vode u postojeće plinske i naftne bušotine radi povećanja proizvodnje nafte i plina, u što će u iduće tri godine uložiti 514 milijuna kuna.

23. svibnja – Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić objavio na svojem facebook profilu nacrt prijedloga Zakona o reprezentativnosti sindikata i poslodavaca za kolektivno pregovaranje u kojem se utvrđuju novi kriteriji reprezentativnosti sindikata i poslodavačkih udruga te ukidaju odredbe Zakona o radu o neograničenoj produženoj primjeni kolektivnih ugovora.

23. svibnja – Nacionalno vijeće za konkurentnost (NVK) objavilo rezultate izvješća Svjetskog gospodarskog foruma o “Globalnom omogućavanju trgovanja 2012.” prema kojem je Hrvatska na 46. mjestu od ukupno 132 zemlje obuhvaćene istraživanjem, čime je zadržala svoju poziciju u odnosu na prošle godine.

24. svibnja – Hrvatska voćarska zajednica objavila da se ukupne štete u hrvatskom voćarstvu prouzročene elementarnim nepogodama, mrazom početkom travnja, procjenjuju na oko 950 milijuna kuna.

24. svibnja – Predstavnici proizvođača mlijeka i prerađivačke industrije dogovorili da model otkupne cijene mlijeka, dogovoren 24. veljače ove godine, ostaje na snazi do kraja rujna.

24. svibnja – Radnici splitskog Montera, njih šesdesetak, okupilo se ispred sjedišta Splitsko-dalmatinske županije i polusatnim prosvjedom izrazili nezadovoljstvo što već 11 mjeseci nisu primili plaće.

24. svibnja – Hrvatskoj na generalnom godišnjem zasjedanju Svjetske organizacije za zdravlje životinja (OIE) u Parizu službeno dodijeljen status zemlje s kontroliranim rizikom u odnosu na goveđu spongiformnu encefalopatiju (GSE), u javnosti poznato pod nazivom ‘goveđe ludilo’.

25. svibnja – Vlada odlučila iz državnog proračuna osigurati 63,7 milijuna kuna za potraživanja radnika brodogradilišta Kraljevica, koje ide u stečaj, te oko 60 milijuna kuna za sanaciju gubitaka Brodosplita. Prihvatila zahtjev splitskog škvera za isplatom državne potpore za restrukturiranje u iznosu od gotovo 7,9 milijuna eura u kunskoj protuvrijednosti, za sanaciju gubitaka na izgradnji broda za rasute terete za Jadroplov.

25. svibnja – Vlada odobrila poduzeću Pounje trikotaža državnu potporu kroz pretvaranje potraživanja Ministarstva financija u iznosu od 5,8 milijuna kuna u udjel u temeljnom kapitalu.

28. svibnja – Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava objavilo da će minimalna plaća u Hrvatskoj u idućih godinu dana ostat će na dosadašnjoj razini od 2.814 kuna.

28. svibnja – Institut IGH objavio da je sklopio s HAC-om ugovor o stručnom nadzoru nad izgradnjom autoceste čvor Ploče – granica Bosne i Hercegovine, vrijedan 11,9 milijuna kuna bez PDV-a.

28. svibnja – Predstavljen idejni projekt Grada Zagreba i Razvojne agencije Zagreb-Tehnološki park Zagreb (RAZ-TPZ) “Tehnopolis Zagreb” u sklopu kojeg bi se na prostoru nedovršene sveučilišne bolnice u Blatu kraj Zagreba u idućih nekoliko godina za oko 200 milijuna eura mogao izgraditi i osposobiti tehnološki park za poduzeća visoke tehnologije i ‘start-up’ poduzetnike.

29. svibnja – Ingra objavila da je sklopila na jednom od svojih tradicionalnih inozemnih tržišta posao realizacije turističkog objekta u vrijednosti 30,7 milijuna eura, s rokom izvođenja od 22 mjeseca.

29. svibnja – Ministarstvo poduzetništva i obrta izvijestilo da je na natječaj za sredstva iz programa Poduzetnički impuls prijavljeno gotovo devet tisuća projekata što je za 1.200 prijava ili 14 posto više nego u prošloj godini.

29. svibnja – Dvjestotinjak radnika RIZ-Odašiljača prosvjedovalo pred AUDIO-om protiv smjene dva člana Uprave tvrtke, te zahtijevaju da se i radnicima RIZ-Odašiljača putem programa ESOP-a omogući radničko dioničarstvo.

30. svibnja – Hoteli Monte Mulini iz Rovinja, Le Meridien Lav iz Splita i Valamar Lacroma iz Dubrovnika prvi su hrvatski hoteli kojima je Ministarstvo turizma dodijelilo oznaku Q za ukupnost kvalitete ponude i usluga.

30. svibnja – HBOR predstavio novi Program kreditiranja razvoja gospodarstva i novi način podjele rizika HBOR-a i poslovnih banaka kod kreditiranja poduzetničkih projekata.

31. svibnja – Objavljeni Godišnjak svjetske konkurentnosti 2012., koji je izradio švicarski Institut za upravljanje razvojem (IMD) – Hrvatska na listi konkurentnosti zauzela 57. mjesto od ukupno 59 vodećih svjetskih ekonomija, što predstavlja napredak za jedno mjesto u odnosu na prošlu godinu.

31. svibnja – DZS objavio da je, prema prvoj procjeni, BDP u prvom tromjesečju pao 1,3 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.

31. svibnja – Premijer Zoran Milanović na sjednici Vlade izjavio da je Hrvatska formalno u recesiji jer je u prvom kvartalu ove godine zabilježila pad BDP-a od 1,3 posto na godišnjoj razini, što je nastavak pada iz zadnjeg kvartala prošle godine.

31. svibnja – Vlada odobrila HEP-u podizanje kratkoročnog kredita od 400 milijuna kuna za pokrivanje gubitaka u prvom kvartalu.

31. svibnja – Vlada usvojila prijedlog novog tarifnog sustava za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora koji bi trebao potaknuti ubrzano ulaganje u takav način proizvodnje struje.

31. svibnja – Vlada prihvatila program povećanja konkurentnosti i prilagodbe hrvatske poljoprivredno-prehrambeno-prerađivačke industrije zajedničkom tržištu EU, vrijedan 50 milijuna kuna.

31. svibnja – HUP izvijestio da će se birati novo vodstvo te da Ivan Ergović više nije predsjednik HUP-a, a udrugu će do izbora novog vodstva voditi predsjednik Vijeća članica Ivan Miloloža.

LIPANJ

1. lipnja – Institut IGH objavio javni poziv za upis zamjenjivih obveznica, u ukupnom iznosu od 115 milijuna kuna, u protuvrijednosti eura, s rokom dospijeća od pet godina.

1. lipnja – Izaslanstva ministarstava cestovnog i pomorskog prometa Hrvatske i Crne Gore potpisala u Podgorici Protokol o obavljanju prijevoza putnika i tereta u međunarodnom cestovnom prometu između dviju država.

1. lipnja – Croatia Airlines započeo letjeti na liniji Split-Beograd-Split.

1. lipnja – Uprava i sindikati Ine neuspješno završili postupak mirenja, koji je pokrenut nakon što su prekinuti pregovori o Kolektivnom ugovoru, a sindikalni čelnici najavili sastanak na kojem će odlučiti o mogućim sindikalnim akcijama.

3. lipnja – Iz zagrebačke Zračne luke Pleso prvi put zrakoplov Lufthanse odletio direktno za Berlin i od sad će tjedno devet letova direktno povezivati Hrvatsku s njemačkom metropolom avionima Airbusa A319.

4. lipnja – Udruga hrvatskih putničkih agencija (UHPA) objavila da je predsjednik te udruge Boris Žgomba imenovan predsjednikom Europskog udruženja nacionalnih udruga putničkih agencija i turoperatora-ECTAA.

4. lipnja – Radnici Brodogradilišta Kraljevica, njih oko 460, potpisali Ugovor o otkupu i prijenosu dospjelih potraživanja između radnika i države, odnosno ugovor o prenošenju svojih potraživanja na državu, a Uprava im predala i otkaz ugovora o radu.

4. lipnja – Predstavnici Vlade i sindikata javnih službi počeli pregovore o Temeljnom kolektivnom ugovoru (TKU) za službenike i namještenike u javnim službama.

4. lipnja – Američka kompanija Commercial Metals Company (CMC) objavila da je prodala Željezaru Sisak talijanskoj grupi Danieli za oko 30,4 milijuna dolara.

4. lipnja – Guverner HNB-a Željko Rohatinski najavio da nakon 12 godina na mjestu guvernera odlazi iz HNB-a.

5. lipnja – Agencija Moody’s objavila da je izmijenila prognozu za kreditni rejting Zagrebu iz stabilne u negativnu, uz zadržavanje postojećeg rejtinga.

6. lipnja – Nexe gradnja, tvrtka u sastavu Nexe Grupe, izvijestila da je sklopila ugovor o izgradnji novog trgovačkog centra u Našicama, a vrijednost radova je 25 milijuna kuna.

6. lipnja – Vlada odobrila HAC-u povećanje cestarine koje će za povremene korisnike poskupjeti za 15 posto, dok za korisnike ENC-a (elektronske naplate cestarine) cijene ostaju iste.

6. lipnja – Skupština Veletržnice ribe Rijeka jednoglasno odlučila da će ta tvrtka prestati s poslovanjem zbog velikih troškova i malog prometa ribom na veletržnici.

7. lipnja – Predsjednici Hrvatske i Slovenije Ivo Josipović i Danilo Tuerk otvorili novi hotel u sklopu Termi Tuhelj u Tuheljskim Toplicama i pozdravili zajednički investicijski projekt vrijedan 12 milijuna eura.

7. lipnja – Ministrica zaštite okoliša i prirode Mirela Holy podnijela ostavku na svoju dužnost, nakon afere u kojoj je u javnosti objavljen njezin e-mail u kojem je od predsjednika Uprave HŽ Holdinga tražila zaštitu supruge stranačkog kolege.

7. lipnja – Na autocestama u nadležnosti ARZ-a i HAC-a počela primjena novog cjenika cestarina prema kojem se cestarina povećava za 15 posto korisnicima koji plaćaju u gotovini (ili karticama na licu mjesta), a svim korisnicima ENC usluge cijena cestarine ostaje nepromijenjena.

11. lipnja – Vlada na telefonskoj sjednici donijela odluku o izdavanju državnog jamstva u koristi kanadskog naručitelja, tvrtke Transport Desgagnes Inc., za novogradnju 555 građenu u Brodogradilištu Kraljevica, a iznos tog jamstva neće ni u kom slučaju prelaziti dva milijuna eura.

12. lipnja – Stotinjak radnika propalih zadarskih tvrtki te onih u stečaju, prosvjedovalo u Zadru u organizaciji zadarske podružnice SSSH-a.

12. lipnja – Uprava Brodogradilišta Kraljevica Trgovačkom sudu u Rijeci predala prijedlog za pokretanja stečaja tog brodogradilišta.

12. lipnja – Dioničari Centar banke većinom glasova usvojili odluke o dokapitalizaciji te banke, kojima se temeljni kapital povećava na 200,6 milijuna kuna.

12. lipnja – Đuro Đaković Holding i finska Patria u Parizu na svjetskom sajmu sigurnosti i obrane Eurosatory potpisali okvirni sporazum o zajedničkom nastupu na trećim tržištima u prodaji oklopnih vozila Patrije.

12. lipnja – Na sjednici Nacionalnog vijeća za konkurentnost imenovani novi članovi Vijeća iz redova Vlade, gospodarstvenika, akademske zajednice i sindikata. Ivica Mudrinić, predsjednik Uprave Hrvatskog Telekoma, ponovno je izabran za predsjednika Vijeća, a potpredsjednici su Božo Prka, predsjednik Uprave PBZ-a, i Goran Radman, dekan Veleučilišta Vern.

13. lipnja – Hrvatski sabor iskazao povjerenje SDP-ovcu Mihaelu Zmajloviću kao novom ministru zaštite okoliša i prirode.

13. lipnja – Savez samostalnih sindikata Hrvatske, Nezavisni hrvatski sindikati, Hrvatska udruga sindikata i Udruga radničkih sindikata Hrvatske uputili predsjedniku Hrvatskog sabora i saborskim zastupnicima pismo u kojem traže raspisivanje referenduma o produženoj primjeni pravnih pravila iz kolektivnih ugovora.

13. lipnja – Koprivnička Podravka pokrenula program “SHAPE your future with a heart” putem kojega će priliku za zaposlenje u jednoj od najvećih prehrambenih kompanija u regiji dobiti 30 mladih ljudi različitih struka.

14. lipnja – Vlada osnovala Povjerenstvo za željeznice, kojem je na čelu premijer Zoran Milanović, a članovi su potpredsjednici Radimir Čačić i Branko Grčić te ministri Slavko Linić, Ivan Vrdoljak, Orsat Miljenić i Mihael Zmajlović.

14. lipnja – Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović svečano pustio u pogon najveću hrvatsku solarnu elektranu, snage 400 kilowati (kW) u Svetoj Klari u Novom Zagrebu.

14. lipnja – Pedesetak radnika DINA Petrokemije prosvjedovalo na Krčkom mostu zbog neisplaćenih plaća i njihova neriješenog statusa.

14. lipnja – Dvjestotinjak radnika RIZ-Odašiljača prosvjedovalo pred Ministarstvom gospodarstva tražeći od ministarstva, Vlade i AUDIO-a da spriječe moguću pljačku te tvornice u korist pojedinaca, da izvan snage stave odluke o smjeni članova Uprave i Nadzornog odbora te imenovanju novih članova iz redova HNS-a, te da im se konačno omogući radničko dioničarstvo po modelu ESOP-a što im je vlada obećala još 2008.

14. lipnja – Predsjednik Atlantic grupe Emil Tedeschi dobitnik priznanja “Biznis ličnost 2012” u regiji, dok je Adris grupa među sedam regionalnih kompanija kojima je dodijeljeno priznanje “Regionalni biznis partner 2012” na ceremoniji održanoj u Beogradu u sklopu manifestacije “Biznis partner 2012”.

15. lipnja – Udruge Franak i Potrošač objavile da su podigle kolektivnu tužbu protiv osam banaka zbog valutne klauzule u švicarskim francima i jednostrane promjene kamatne stope.

18. lipnja – Tvrtka Končar objavila da je završila rekonstrukciju triju albanskih transformatorskih stanica, projekt vrijedan 18 milijuna eura.

19. lipnja – Stotinjak radnika Diokija prosvjedovalo na prilazu Markovu trgu tražeći da Vlada nakon devet mjeseci napokon prekine njihovu agoniju te isplate zaostale plaće i otpremnine.

19. lipnja – Agencija Moody’s objavila da je izmijenila iz stabilne u negativnu prognozu za važeći korporativni rejting HEP-a ‘Ba1’ slijedom odgovarajuće izmjene prognoze za rejting Hrvatske, upozoravajući ujedno na pritisak na HEP-ovu likvidnost.

19. lipnja – Tvrtka Badel 1862 izvijestila da je 5. lipnja zaprimila pismo namjere kineske kompanije Tadee Holding Group kojim je ta tvrtka iskazala otvoreno zanimanje za investiranje te ulazak u vlasničku strukturu Badela kao i želju za jačanjem suradnje radi stvaranja preduvjeta za daljnji razvoj Badela.

19. lipnja – Kutinska Petrokemija objavila da je postala većinski vlasnik Luke Šibenik s gotovo 80 posto udjela.

20. lipnja – Vlada predložila da se 1. srpnja ukine 6-postotni porez teleoperaterima na usluge u mobilnoj telefoniji.

20. lipnja – Vlada predložila ukidanje posebnog poreza na brodice i jahte jer nanosi veliku štetu malim brodogradilištima specijaliziranim za proizvodnju takvih plovila.

20. lipnja – Vlada najavila privatizaciju Uljanika, u kojem država ima 84,2 posto vlasništva, kroz radničko dioničarstvo (ESOP) i dokapitalizaciju. Vlada najavila i da bi nakon toga Uljanik ušao u privatizaciju 3. maja.

20. lipnja – Radnici Jadrankamena spriječili ulazak u zgradu poduzeća u Pučišćima na otoku Braču stečajnoj upraviteljici Anči Bašić.

20. lipnja – Vlada pokrenula postupak izbora savjetnika za privatizaciju i dokapitalizaciju Hrvatske poštanske banke (HPB). Država će prodati svoj vlasnički udio u HPB-u od 51,46 posto te provesti proces dokapitalizacije banke.

20. lipnja – U Ministarstvu poljoprivrede održana prva sjednica Stručnog savjeta za praćenje stanja u proizvodnji i preradi žitarica na kojoj je analizirana trenutna situacija i problematika proizvodnje i prerade žitarica.

20. lipnja – Uprava Željeznica Federacije BiH oštro prosvjedovala zbog najave HŽ-a da će 2013. obustaviti prometovanje određenih međunarodnih linija iz BiH i susjednih zemalja preko teritorija Hrvatske zbog čega su pozvali vlasti te zemlje da posreduju u rješavanju ovoga spora.

21. lipnja – Austrijski osiguravatelj Uniqa objavio da je s Europskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) potpisao sporazum o preuzimanju njezinih manjinskih udjela u Uniqinim podružnicama u istočnoj i srednjoj Europi, uključujući Hrvatsku.

21. lipnja – Na Velom Lošinju otvoren novoobnovljeni Vitality Hotel Punta u čiju je obnovu, dokategorizaciju na četiri zvjezdice i tržišno repozicioniranje tvrtka Jadranka hoteli, iz sastava malološinjske Jadranka Grupe, uložila više od 12,5 milijuna eura.

26. lipnja – Registracijom društva Pevec d.d., sa sjedištem u Bjelovaru, zaključen stečaj Peveca d.o.o. i Pevec Zagreb d.o.o., a na čelu Uprave Peveca d.d. ostaje dosadašnji stečajni upravitelj Darko Šket.

26. lipnja – Rockwoolova tvornica kamene vune, u koju je uloženo 100 milijuna eura i zapošljava više od 130 ljudi, svečano otvorena u Potpićnu, sedam godina nakon što je Rockwool Grupa započela tu greenfield investiciju i nakon što joj je Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja u travnja izdalo uporabnu dozvolu.

27. lipnja – Croatia Airlines i američki US Airways počeli primjenjivati sporazum o suradnji u prijevozu putnika između Hrvatske i Sjedinjenih Američkih Država koji uključuje code share letove pod zajedničkim oznakama.

27. lipnja – Uprava Podravke donijela odluku o izradi programa zbrinjavanja viška radnika uz isplatu stimulativnih otpremnina i to tijekom rujna i studenog ove godine, a programom bi moglo biti obuhvaćeno oko 200 radnika u Grupi Podravka.

29. lipnja – Hrvatski sabor donio izmjene i dopune zakona o mirovinskom osiguranju radi usklađivanja sa Zakonom o poticanju zapošljavanja, a po kojima će umirovljenici legalno moći raditi sezonske poslove u poljoprivredi, a mirovina im zbog toga neće biti uskraćena.

29. lipnja – Karlovačka pivovara instalirala i pustila u rad novu, suvremenu liniju za pranje i punjenje povratnih staklenih boca, u koju je uloženo šest milijuna eura.

29. lipnja – Sindikati koji djeluju u tvornici Motora i dizalica (MID) u brodogradilištu 3. maj u Rijeci prosvjednim skupom upozorili na nužnost deblokade računa tvornice i isplatu zaostale plaće radnicima.

29. lipnja – Ericsson Nikola Tesla objavio da je ugovorio gradnju nove mobilne mreže i mreže za isporuku sadržaja za vodećeg ruskog pružatelja telekomunikacijskih usluga Rostelekom.

29. lipnja – Hrvatska obrtnička komora (HOK) svečanom akademijom obilježila 160 godina organiziranog obrtništva.

29. lipnja – Luka Ploče najavila izradu programa zbrinjavanja viška zaposlenih kojim bi do kraja ove godine moglo biti obuhvaćeno oko 100 radnika u Grupi Luka Ploče.

29. lipnja – Predstavnici Uprave Ine i sindikata potpisali novi Kolektivni ugovor za radnike Ina d.d. za razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2012.

29. lipnja – U Osječkom poduzetničkom inkubatoru “Bios” položen kamena temeljac za izgradnju nove modularne hale, ukupne vrijednosti 1,4 milijuna eura.


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Lifestyle

Blog Lifehack tvrdi da su ljudi koji piju kavu uspješniji.

Lifestyle

Uspješni ljudi znaju iskoristiti svoje vrijeme i ustaju rano. Ne zato što to rade svi uspješni ljudi, nego zato što je to mudro.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.