Potrošači su kunići
Na gotovo svim je odjevnim predmetima bio naveden lažan sirovinski sastav vlakana.
– Podaci o istinitosti deklaracija uistinu su porazni. Proizvođači pišu što žele, a potrošači su kao pokusni kunići – komentira Mirsad Avdagić, direktor ovlaštenog laboratorija za kontrolu tekstila, kože i zaštitne opreme Euroinspekt-Eurotextil i član Hrvatskoga društva za kvalitetu.
Kao primjer neispravnog deklariranja navodi cipele od goretexa na čijoj originalnoj deklaraciji na stranom jeziku piše da su vodonepropusne, a na prevedenoj – da su za suho vrijeme! Ili pak hlače koje su se skupile u pranju, uz nevjerojatno objašnjenje trgovca da ih nitko ne bi kupio kad bi znao da ih mora kemijski čistiti!
Azo boja u grudnjaku
Prečesto kupac mora prosuditi kvalitetu proizvoda. Kontrole sigurnosti proizvoda prve su na udaru kad je riječ o uštedama koje nameće kriza, a Hrvatska je blizu EU u koju znatno teže ulaze sumnjivi proizvodi.
– Nadzor nad tržištem nije dovoljan, inspekcije nemaju dovoljno sredstava – kaže Avdagić.
U laboratoriju Mirta-kontrol pak kažu da stanje nije tako alarmantno, da je kod njih podjednak omjer „dobrih“ i „loših“ proizvoda na analizi. Češće provjeravaju opasna azo-bojila u tkaninama, a našli su ih u posljednje vrijeme samo u jednom grudnjaku.
