Kroz godine rada u kompaniji poput Facebooka, Googlea ili Applea radnici stječu puno znanja, iskustva, poznanika, ali i hrabrosti za otvaranje vlastitog biznisa.
Iako su u Appleu radili u odličnim uvjetima, dali su otkaz i pokrenuli vlastiti posao. Pa ne kaže se bez veze – najbolje je biti sam svoj gazda!
Reid Hoffman
Reid Hoffman diplomirao je 1990. godine na Stanfordu, a magistrirao tri godine kasnije na Oxfordu. Iako je želio postati profesor, karijera mu je krenula drugim smjerom, postao je uspješan poduzetnik. Iskustvo je stekao u kompanijama Fujitsu i Apple nakon čega je osnovao svoju prvu kompaniju SocialNet.com. Uz rad u vlastitoj kompaniji bio je član upravnog odbora za razvoj PayPala, danas planetarno popularne kompanije za novčani prijenos putem interneta. Kasnije je u potpunosti prešao na PayPal te postao njegov izvršni direktor. Sve stečeno znanje i iskustvo Hoffman je 2003. godine iskoristio za svoj najveći projekt – danas najpoznatiju poslovnu socijalnu mrežu LinkedIn. Kao investitor Hoffman je prste imao u Facebooku, Zyngi, Flickru, Diggu.
Andy Rubin
Andy Rubin zaslužan je za nevjerojatan uspjeh Googlea na tržištu pametnih telefona. On je napustio Apple, kreirao Android i prodao ga Googleu. Danas je Googleov zaposlenik i glavni čovjek za Android, najljuću konkurenciju Appleovom iOS-u.
Sabeer Bhatia i Jack Smith
Jack Smith krajem 1995. godine došao je na ideju osnivanja prvog besplatnog web maila – danas planetarno popularnog Hotmaila. On i Sabeer Bhatia u to su vrijeme skupa radili u Appleu. Jack je pozvao Sabeera da mu pomogne u osnivanju kompanije. Kompanija je pokrenuta 4. srpnja 1996. godine. U dvije godine napravili su čudo, a 1998. godine Hotmail je prodan Microsoftu za 400 milijuna dolara.
David Morin
David Morin karijeru je započeo u Appleu. Njegov talent prepoznao je Facebook, u koji je prešao te dogurao do menadžerske pozicije. Iz Facebooka je izašao i pokrenuo vlastitu socijalnu mrežu Path. Ovaj slučaj posebno je zanimljiv, jer je Path nastao kao antisocijalna mreža, potpuna suprotnost Facebooka i Twittera, koja korisniku dopušta komunikaciju s najviše pedeset prijatelja. Ovaj projekt prepoznali su i financirali poslovni anđeli. Globalno tržište za sada nije osvojio, no navodno u SAD-u posluje sasvim solidno.
Više o Pathu možete pročitati ovdje.
Apple “zaostaje”
U broju „odmetnika“ koji su osnovali svoje kompanije i zaradili milijune, Apple zaostaje za Googleom.
Googleovi bivši zaposlenici pokrenuli su do sada pedesetak uspješnih kompanija, dok se u Appleu mogu „pohvaliti“ sa svega dvadesetak. Analitičari navode kako se razlog krije u Googleovom načinu poslovanja koji radnicima ostavlja otvorenu mogućnost pokretanja vlastite kompanije, dok je Appleu sve u potpunosti fokusirano na Stevea Jobsa i njegov imidž. Googleovi su zaposlenici nerijetko svoje projekte prodavali samom poslodavcu za desetke milijuna dolara.
Ljudi koji su dali otkaz u Googleu pa milijune zaradili vlastitim projektima