Inspektori rada Državnog inspektorata u području radnih odnosa u provedenim inspekcijskim nadzorima u prvih šest mjeseci ove godine utvrdili su da poslodavci za 12.386 radnika nisu isplatili minimalnu plaću sukladno odredbama Zakona o minimalnoj plaći.
Također, za 2.623 radnika poslodavci nisu dostavili obračun dugovane, a neisplaćene plaće, naknade plaće ili otpremnine ili nisu dostavili obračun propisanog sadržaja, objavili su danas iz Državnog inspektorata, piše Poslovni dnevnik.
Inače, Zakon o minimalnoj plaći definira minimalnu plaću kao najniži mjesečni iznos bruto plaće koji radniku pripada za rad u punom radnom vremenu, a uredbom je visina minimalne plaće za razdoblje od 1. lipnja do kraja ove godine utvrđena u bruto iznosu od 2.984,78 kuna.
Iz Državnog inspektorata navode kako su na temelju u nadzorima utvrđenog činjeničnog stanja inspektori rada poduzimali propisane zakonske mjere, protiv poslodavaca nadležnim prekršajnim sudovima podnijeli su 672 optužna prijedloga zbog povrede odredbi Zakona o minimalnoj plaći (nije isplaćena minimalna plaća), te 450 optužnih prijedloga zbog nedostavljanja radnicima obračuna iznosa koje je bio dužan isplatiti. Donijeli su 75 rješenja kojima je poslodavcima naloženo dostavljanje obračuna plaće, naknade plaće ili otpremnine radnicima.
Iz Državnog inspektorata podsjećaju kako je Zakonom o minimalnoj plaći utvrđen iznos najniže bruto plaće u Hrvatskoj, pa poslodavac kojega obvezuje kolektivni ugovor ne smije radniku obračunati i isplatiti plaću u iznosu manjem od iznosa određenoga kolektivnim ugovorom.
Ako osnove i mjerila za isplatu plaće nisu uređeni kolektivnim ugovorom, poslodavac koji zapošljava najmanje 20 radnika dužan je ta pitanja utvrditi pravilnikom u radu, a ako plaća nije određena niti na taj način, poslodavac je dužan radniku isplatiti primjerenu plaću (onu koja se redovito isplaćuje za jednaki rad) koju, ako takvu plaću nije moguće utvrditi, tada odredi sud prema okolnostima slučaja.
Plaća i naknada plaće isplaćuje se u novcu, najkasnije do petnaestog dana mjesecu, za prethodni mjesec. Poslodavac je dužan najkasnije 15 dana od dana isplate plaće, naknade plaće ili otpremnine, radniku dostaviti obračun iz kojeg je vidljivo kako su ti iznosi utvrđeni. U slučaju da ne isplati plaću, naknadu plaće ili otpremninu na dan dospjelosti ili ih ne isplati u cijelosti, poslodavac je dužan do kraja mjeseca u kojem je dospjela isplata plaće, naknada plaće ili otpremnina radniku dostaviti obračun iznosa koje je bio dužan isplatiti. Ti obračuni su ovršne isprave.
Iz Državnog inspektorata također podsjećaju kako je za neisplatu minimalne plaće u propisanim rokovima propisana novčana kazna od 60.000 do 100.000 kuna za poslodavca pravnu osobu, te novčana kazna od 7.000 do 10.000 kuna za poslodavca fizičku osobu i odgovornu osobu pravne osobe, o čemu odlučuje prekršajni sud u postupku koji pokreće na temelju optužnog prijedloga Državnog inspektorata.