Na sastanku Međunarodnog monetarnog fonda financijski su dužnosnici u subotu zaključili da sama monetarna politika nije dovoljna za vraćanje povjerenja u posrnulo globalno gospodarstvo, pa su pozvali državne vlasti da poduzmu druge korake kako bi oživjeli rast i potaknuli stvaranje novih radnih mjesta.
“Moramo djelovati odlučno kako bismo podržali oporavak i vratili stabilnost u globalno gospodarstvo”, zaključak je proljetnog sastanka Upravnog odbora MMF-a u Washingtonu u kojemu se navodi i to da središnje banke u najvećim gospodarstvima trebaju nastaviti voditi labavu monetarnu politiku zbog neujednačenog i slabog gospodarskog oporavka.
No, ne može se računati da će samo plasman svježeg, jeftinog novca biti dovoljan poticaj gospodarstvima, već su nužni i vjerodostojni planovi postupnog smanjenja proračuna te strukturne reforme kako bi gospodarstva postala produktivnija, poručio je MMF.
“Učvrstilo se zajedničko shvaćanje da postizanje rasta i otvaranje novih radnih ne može počivati samo na jednoj politici – ne postoji samo jedan pokretač koji će dovesti do normalnog rasta i otvaranja novih radnih mjesta. Kako bi se potaknulo povjerenje i oporavak gospodarstva, potrebne su različite političke aktivnosti”, kazao je singapurski ministar financija Tharman Shanmugaratnam, predsjednik Upravnog odbora MMF-a, na konferenciji za novinare.
Agresivna, nekonvencionalna poticajna monetarna politika središnjih banaka u SAD-u, eurozoni, Velikoj Britaniji i Japanu dosad nije uspjela potaknuti čvrsti oporavak gospodarstava, pa se postavlja pitanje što se još može ili treba činiti monetarnom politikom.
Šef kineske središnje banke Zhou Xiaochuan rekao je u raspravi “da granične koristi i troškove” politike središnjih banaka u bogatim zemljama treba ponovno ocijeniti.
“Same nekonvencionalne monetarne politike ne mogu riješiti strukturne probleme s kojima su suočena razvijena gospodarstva”, rekao je Zhou.
Direktorica MMF-a Christine Lagarde kazala je, pak, novinarima da su izvanredne mjere tih središnjih banaka zasad prikladne, ali je priznala da postoji i zabrinutost zemalja u razvoju zbog mogućih posljedica tih mjera po pitanju destabiliziranja tijekova kapitala i pritiska na rast njihovih valuta.
“Potvrđujemo našu predanost tome da se zemlje suzdrže od konkurentskih devalvacija valuta i bilo kojeg oblika protekcionizma u području trgovine i ulaganja”, poručio je MMF.
No, mnoge države brine mogućnost da bi druge mogle pokušati poboljšati svoju trgovinsku konkurentnost devalvacijom valuta, kao što ovih dana znatno slabi japanski jen jer Tokio agresivnom labavom monetarnom politikom pokušava suzbiti deflaciju.
“Dugotrajno popuštanje monetarne politike moglo bi povećati financijsku ranjivost i utjecati na stabilnost međunarodnog monetarnog sustava”, upozorio je Zhou.
Lagarde je poručila da će MMF pojačati praćenje prelijevanja učinaka izvanrednog ublažavanja monetarne politike u razvijenom svijetu na zemlje u razvoju kako bi se spriječila opasnost od napuhavanja cijena imovine u siromašnijim zemljama.