Lijepa naša bogata je svim obnovljivim izvorima energije i ima veliki potencijal u njihovu iskorištavanju. Strategija energetskog razvoja RH jasno je definirala ciljeve proizvodnje i potrošnje energije iz obnovljivih izvora, a sustav poticaja trebao bi biti u funkciji ostvarenja postavljenih ciljeva. Međutim, ključna stvar koja nedostaje u realizaciji projekata jesu operativne i taktičke mjere kojima bi se formulirana strategija, postavljena na nacionalnoj razini, na najnižim razinama i realizirala. Drugim riječima, jasno je što se želi postići, ali kako to postići na najefikasniji način još uvijek je velika nepoznanica u RH. Budući se radi o mladoj i maloj zemlji, bez iskustva i prakse iskorištavanja obnovljivih izvora energije (osim velikih hidroelektrana) problemi s kojima se susreću investitori na svim razinama, brojni su.
Nepovezanost državnih institucija i poduzeća, odnosno svih aktera u projektu, kao i nesagledavanje „cjelokupne slike“ i efekata ulaganja, dovode do kontradiktornih zahtjeva i gubitka vremena na bespotrebnu dokumentaciju koja oduzima vrijeme kako i na njeno prikupljanje tako i za njenu obradu. Sve navedeno je već puno puta i na različitim stručnim seminarima i u medijima izneseno i komentirano. Iako su navedeni problemi brojni i vremenski zahtjevni, oni nisu nerješivi pa bi suradnja državnih organa i investitora s iskustvom znatno pridonijela njihovu efikasnom rješavanju.
ZABLUDE
Navedeni problemi očiti su i prije detaljnijeg upoznavanja sa sektorom obnovljivih izvora u RH. Međutim, ono što na prvi pogled nije očito i oko čega vladaju najveće zablude su:
Zabluda broj 1 – Dostupna se velika poticajna sredstva za investicije u iskorištavanje obnovljivih izvora energije.
Zabluda broj 2 – Lako je naći strateškog partnera, odnosno investitora u projekte iskorištavanje obnovljivih izvora energije.
Zabluda broj 3 – Nisu potrebna velika financijska sredstva za početak ulaganja.
Zabluda broj 4 – Najvažnija stvar je imati zemljište na dobroj lokaciji za iskorištavanje obnovljivih izvora energije.
Istina je samo jedna!
Istina broj 1 – Proces stjecanja statusa povlaštenog proizvođača je dugotrajan, kompliciran i, prema mišljenju većine potencijalnih investitora, nejasan i rizičan.
Kada napokon dobijete sliku o cijelom procesu, uočite i uvažite ključne čimbenike ulaganja i kad vam napokon postane jasna svrha svih zahtjeva i dokumenata te način na koji najefikasnije sve napraviti, znači da ste već bar jednom prošli cijeli postupak stjecanja statusa povlaštenog proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora.
Sve zablude i istina detaljnije ćemo argumentirati u slijedećem nastavku.
Izvor www.tomislavrados.com
