Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Energetika

Organske solarne ćelije – budućnost obnovljivih izvora?

U radu objavljenom u časopisu Nature Communications grupa znanstvenika objavila je novu metodu koja kombiniranjem milijuna različitih molekula dolazi do spojeva koji bi se mogli koristiti za razvoj organskih solarnih ćelija…

U radu objavljenom u časopisu Nature Communications grupa znanstvenika objavila je novu metodu koja kombiniranjem milijuna različitih molekula dolazi do spojeva koji bi se mogli koristiti za razvoj organskih solarnih ćelija...

Projekt kojeg vodi Sveučilište Harvard započeo je pred nešto više od dvije godine, a razvijen je u suradnji s IBM-om kako bi se upravljalo i opskrbljivalo računalne resurse World Community Grida, zajednice u kojoj ljudi projektima koji nemaju dovoljno računalnih resursa “daruju” svoja računala u vremenima kada ih ne koriste.

Jeftiniji, organski vodiči

Tradicionalne solarne ćelije izrađene su od silicija, dok nekoliko kompanija proizvodi tanke fotonaponske ćelije korištenjem alternativnih materijala. Cilj ovog istraživačkog projekta je pronaći organske molekule koje mogu djelovati kao poluvodiči u solarnim ćelijama. Te organske solarne ćelije neće biti toliko učinkovite pri pretvaranju sunčeve energije, ali će zato biti puno fleksibilnije i potencijalno jeftinije jer neće zahtijevati složenu obradu i korištenje skupih materijala.

Alan Aspuru-Guzik, teorijski kemičar na Harvardu, je zajedno s kolegama oblikovao računalni model koji je izdvojio 3,5 milijuna molekula zbog njihovih obećavajućih karakteristika. Spojevi koji su zadovoljili zadane kriterije poslani su znanstvenicima na Sveučilištu Stanford koje je potom sintetiziralo molekule i ispitalo njihova svojstva.

Top 100 molekula

– Koristimo istu metodu koju koristi farmaceutska industrija: teoretičari odabiru molekule koje se šalju na eksperimentiranje. Mi ovom metodom nastojimo smanjiti vrijeme eksperimentiranja – izjavljuje Aspuru-Guzik.

U svom radu znanstvenici su naveli kako je korištenjem računalno baziranog procesa odabira omogućena lokalizacija molekula sa električnim svojstvima koja su do sada primijećena u samo nekoliko organskih poluvodiča. Studija pokazuje da se korištenjem ovog pristupa može doći do karakteristika novih organskih materijala koji će se koristiti u elektroničkim aplikacijama. Znanstvenici namjeravaju uskoro objaviti i listu 100 najprikladnijih molekula.

U kalkulacije je dijelom bilo uključeno nekih 1,8 milijuna “volonterskih” računala diljem svijeta. U IBM-u su izjavili kako su pomoću World Community Grid već ubrzali istraživanja nekih lijekova za AIDS, specifičnih vrsta riže i tehnika za filtraciju vode.

Izvor: Croenergo.eu


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.