Hrvatska bi do 2020. trebala ući među 20 turistički najkonkurentnijih zemalja svijeta, a ukupne turističke prihode udvostručiti na više od 14 milijardi eura, predviđeno je prijedlogom strategije razvoja hrvatskog turizma do 2020. godine koju je danas usvojila hrvatska Vlada.
S predviđenih oko 7 milijardi eura novih investicija do 2020. hrvatski će turizam dobiti više od 200 novih velikih i malih hotela s oko 100 tisuća novih kreveta te oko sedam tisuća novih kamp mjesta, a predviđa se da će se u turizmu i pratećim djelatnostima zaposliti novih 30 tisuća osoba. Planira se ostvarivanje 86 milijuna noćenja godišnje ili oko 15 milijuna noćenja više nego prošle godine.
Strategija je definirala i viziju prema kojoj bi do 2020. Hrvatska trebala biti globalno prepoznatljiva turistička destinacija, atraktivna za investicije i stvaranje novih radnih mjesta, koja na održiv način upravlja razvojem na cijelom prostoru, njeguje kvalitetu te cijele godine pruža gostoljubivost, sigurnost te raznovrsne i autentične proizvode i doživljaje.
[infopunkt 6016 2]
[infopunkt 6016 3]
To je ostvarivo jedino uz konsenzus i zajedničko djelovanje državne, regionalne i lokalnih sredina, privatnog i javnog sektora, za što postoji volja, a izvedbu će pratiti i poseban međuministarski tim, dodao je ministar turizma Veljko Ostojić.
Osmišljen je i prateći precizan akcijski plan koji s 26 mjera predviđa operativnu provedbu strategije, a ove će se godine raditi i posebna studija konkurentnosti hrvatskog turizma po čemu je sada po Svjetskom forumu na 34. mjestu među 100-ak zemalja svijeta, te na osmom mjestu od devet zemalja Mediterana, što Hrvatska, ističe ministar, može i mora promijeniti.
[infopunkt 6016 7]
Na novinarski pitanje zašto je Hrvatska tako slabo rangirana po pitanju konkuretnosti ministar je rekao: “Najslabije točke su nam zakonodavni okvir, radno zakonodavstvo, vrlo slaba mobilnost hrvatske radne snage i visoki parafiskalni nameti”.
[infopunkt 6016 4]
S druge strane, ministar je izdvojio gdje hrvatski turizam dobro kotira – imamo vrlo dobru dostupnost renta car agencija, poznatih svjetskih brandova te niski rizik zaraze virusom HIV-a.
Od procijenjenih odnosno predviđenih i poželjnih oko 7 milijardi eura investicija u turizam do 2020. godine 2,2 milijarde eura odnose se na izgradnju novih hotela i resorta u kojima bi bilo 20 tisuća novih hotelskih soba, čime bi se konačno promijenila i poboljšala kvaliteta i struktura smještajnih kapaciteta u hotelima sa sadašnjih oko 13 na oko 18 posto.
[infopunkt 6016 5]
Sve bi trebalo dovesti do povećanja turističke potrošnje odnosno prihoda na 14,3 milijarde eura, od čega bi oko 12 milijardi eura bilo od stranih, a ostalo od domaćih turista, a sveukupno bi to trebalo pridonijeti i ukupnom hrvatskom gospodarstvu kojemu turizam zaista treba, naglasio je ministar Ostojić.
[infopunkt 6016 6]
Strategija razvoja hrvatskog turizma do 2020. prvi je sveobuhvatni strateški dokument kojim se planira budućnost hrvatskog turizma, kojeg je usvojila Vlada i poslala Saboru na prihvaćanje, nakon čega će biti obvezujući za sve sudionike u turističkom sektoru, služeći i kao krovni dokument za županijske i lokalne strategije te kao potrebna platforma za povlačenje sredstava iz EU fondova.
[infopunkt 6016 8]
[infopunkt 6016 9]
