Dow Jones indeks ojačao je 0,18 posto, na 11.691 bod, dok je S&P 500 oslabio 0,13 posto, na 1.270 bodova, a Nasdaq indeks 0,38 posto, na 2.681 bod.
Nakon snažnog rasta cijena dionica dan prije, jučer su ulagači odlučili predahnuti, a među najvećim gubitnicima bili su sektori koji su u prošloj godini snažno porasli.
Analitičari srušili dionicu trgovačkog lanca Supervalua
Jačanje dolara izazvalo je pad cijena bakra, nafte i drugih sirovina s najviših razina posljednjih godina, zbog čega su se pod pritiskom našle dionice rudarskih i energetskih kompanija.
S&P indeks rudarskog sektora oslabio je 0,5, a energetskog 0,6 posto.
Analitičari Morgan Stanleya uzdrmali su, pak, trgovce prehrambenim proizvodima smanjivši preporuku za dionicu Supervalua jer smatraju da će rast cijena hrane smanjiti marže tog trgovačkog lanca.
Dionica Supervalua pojeftinila je više od 6 posto, dok su cijene Whole Foodsa i Safewaya pale više od 3 posto.
Dobre makroekonomske vijesti
To je natjeralo ulagače na oprez, pa ih nisu ohrabrili ni novi dobri makroekonomski pokazatelji. Jučer je objavljeno da su narudžbe u američkoj industriji u studenome neočekivano porasle za 0,7 posto, nakon što su u listopadu za toliko pale.
Objava dijelova zapisnika s nedavne sjednice čelnika američke središnje banke nije osjetnije utjecala na tržište.
Ti dokumenti pokazuju da dužnosnici Feda smatraju da rast gospodarstva nije dovoljno snažan da bi odustali od programa otkupa 600 milijardi dolara vrijednih državnih obveznica, kojemu je cilj zadržati kamate na rekordno niskim razinama kako bi se potaknula potrošnja, a time i oporavak cjelokupnog gospodarstva.
Rast u Europi
Na većini europskih burzi cijene su dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks skočio je 1,93 posto, na 6.013 bodova, a pariški CAC 0,39 posto, na 3.916 bodova. No, frankfurtski DAX oslabio je 0,21 posto, na 6.975 bodova.