Kartice
Povoljni uvjeti, bez kamata, raznorazni popusti način su na koji banke privlače građane. No, treba dobro razmisliti koliko se isplati imati kreditnu karticu – osim stotinjak kuna upisnine, godišnja članarina iznosi od 150 kuna (obična kreditna kartica) do ogromnih 1200 kuna (ekskluzivne kreditne kartice)!
Najskuplji kredit – minus na tekućem
Da, dobro ste pročitali. Godišnja kamatna stopa iznosi 14 posto i najviša je po visini. Osim tekućeg, najveće kamate imaju gotovinski nenamjenski krediti domaćih kartičnih kuća i revolving krediti, no oni ipak nude neke dodatne naknade. Zato pazite na taj minus!
Euri ili kune – koja je najpovoljnija štednja?
Sudeći prema podacima s internet portala volim-novac, najviše se isplati štedjeti u eurima.Za štednju u kunama veće su kamate (6% kunska štednja – Banco popolare, 5,5% na 5000 eura – OTP banka), zbog najavljenog ubrzanja inflacije i opasnosti slabljenja kune – više se isplati štedjeti u eurima.
Ukidanje minusa
Banke u posljednje vrijeme smanjuju dopušteno prekoračenje s maksimalne tri mjesečne plaće na dvije plaće, no i oni klijenti koji su ostali u prekoračenju nisu ostali u crvenom. Prezaduženim klijentima nude se povoljniji krediti za refinanciranje kako bi zatvorili preveliki minus.
Dizanje kredita u kunama bez valutne klauzule
Iako ih nema puno u ponudama domaćih banaka, ipak ih se može naći i to u svrhu dizanja nekih potrošačkih i gotovinskih kredita do 100.000 kuna. Najveći iznos kredita u kuna može se ugovoriti za autokredit – 185.000 kuna na rok otplate do 7 godina.