Postoje značajni potencijali i mogućnosti za unapređenje i povećanje poslovne suradnje između Hrvatske i Kanade, posebice u naftnom sektoru, energetici, elektroindustriji, drvnoj, prehrambenoj industriji, turizmu, istaknuto je danas u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) na seminaru “Kako poslovati s Kanadom”.
Seminar su organizirali HGK, kanadsko veleposlanstvo u Hrvatskoj i Kanadsko-hrvatska poslovna mreža u cilju informiranja tvrtki zainteresiranih za suradnju s tom zemljom.
Bilateralni odnosi dvije zemlje vrlo su dobri, a u gospodarskom smislu nisu dovoljno iskorišteni iako za to postoje značajni potencijali, kazala je potpredsjednica HGK za gospodarstvo, europske integracije i pitanja EU Vesna Trnokop Tanta napominjući kako u jačanju gospodarske suradnje važnu ulogu treba imati i hrvatska dijaspora.
Kao područja moguće suradnje navela je energetku, infrastrukturne projekte, drvnu industriju, turizam i naftni sektor.
Važnost jačanja gospodarske suradnje istaknuli su i veleposlanica Kanade u Hrvatskoj Louise Larocque i pomoćnik ministrice vanjskih i europskih poslova Nebojša Koharović.
Larocque je kazala kako je Kanada otvorena za poslovanje s drugim zemljama te je pozvala hrvatske tvrtke da iskoriste mogućnost poslovanja na tom tržištu.
Koharović je istaknuo kako Hrvatska i Kanada imaju mogućnost jačanja gospodarske suradnje i tu važnu ulogu može odigrati hrvatska dijaspora.
Na seminaru je rečeno kako je Kanada jedno od vodećih svjetskih gospodarstava, uspješno je prebrodila financijsku krizu, među vodećim je zemljama po uvjetima poslovanja, ima čvrst bankarski sektor, potiče inovacije.
Mogućnosti suradnje u smislu kanadskih ulaganja u Hrvatskoj postoje u naftnom sektoru, infrastrukturi, energetici, turizmu, prehrambenoj i drvnoj industriji, dok bi hrvatske tvrtke na tržište Kanade mogle plasirati prehrambene proizvode, dijelove za termoelektrane, dijelove za auto industriju, strojeve za obradu metala, proizvode drvne industrije.
Robna razmjena između Hrvatske i Kanade u prošloj je godini iznosila 137,6 milijuna američkih dolara pri čemu je u Kanadu izvezeno robe za 68,7 milijuna dolara, dok je uvoz iz te zemlje iznosio 68,8 milijuna dolara.