U zagrebačku Arenu danas se slilo 665 izlagača proizvoda i usluga ruralnih područja Hrvatske, Slovenije, Srbije, Republike Srpske i češke Južnomoravske regije. Povod je naravno bilo svečano otvorenje 7. po redu međunarodnog sajma Eko-etno i Hrvatska – Europa Tour, koji će na istome mjestu biti otvoren do 18. listopada.
Obilje već na ulazu
Već nakon dolaska pred Arenu posjetiteljima i uzvanicima po miješanju miomirisa i boja bilo je lako zaključiti kako će na brojnim štandovima imati priliku vidjeti i kušati najbolje i najfinije tradicionalne proizvode.
Sirevi, pršuti, čvarci i pancete, ulje, ocat, vina i rakije, iće i piće svih vrsta… Pred ulazom kuha se čobanac, žarom se prekrivaju bogate peke i peče se rakija, a u unutrašnjosti na svakom koraku može se degustirati ponešto kako bi svi ukusi i želje bili ispunjeni a svaki rezultat teškog rada na zahtjevnoj ali i zahvalnoj zemlji bio predstavljen.
Na svečanom otvorenju nije izostao ni uvodni zabavno-glazbeni program tijekom kojega se moglo čuti tradicionalne napjeve i pjesme te vidjeti modnu reviju tradicijom inspiriranih kreacija koje su nosile prekrasne hrvatske sportašice.
Čobanković obećao pomoć
Manifestaciju u organizaciji tvrtke Hrvatski farmer očekivano su pohodili i politički dužnosnici. Među njima bili su Marijana Petir iz HSS-a, Vladimir Šišljagić iz HDSSB-a te zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnoga razvoja Petar Čobanković, koji su se i obratili okupljenima.
Ta hvalevrijedna manifestacija najbogatija je izlagačima koji se bave poljoprivrednom i ekološkom proizvodnjom hrane i pića, ali prisutni su i predstavnici seoskoga turizma, drvnoga obrta, cvjećara, tekstilnih obrtnika i brojni drugi.
Čobanković je pohvalio Eko-etno rekavši da je njegova najveća vrijednost očuvanje tradicije i baštine te predstavljanje poljoprivredne i ekološke proizvodnje, za koju Hrvatska ima idealne uvjete.
Ministar je obećao kako će Vlada i ubuduće poticati mjere i aktivnosti za stvaranje što boljih uvjeta života na ruralnom prostoru koji čini oko 90 posto hrvatskoga teritorija, a na kojem živi oko polovica stanovništva. Dodavši da poljoprivreda ne može biti jedina aktivnost na takvim prostorima, ministar je najavio poticanje turizma te proizvodnje biomase i bioenergije.
Čeka se ergela u Čakovcu
Nakon svečanog otvorenja i govora uzvanici su, praćeni živopisnim alkarskim momcima i zvucima koračnice, na parkiralištu “blagoslovili” primopredaju tri autohtona ždrebeta međimurskoga konja, što je prilog te manifestacije očuvanju hrvatske baštine. Ždrebad će prvo biti odvedena u poznatu Ergelu Lipik, gdje će boraviti dok se u Čakovcu ne sagradi Međimurska ergela.
Građani koji odluče posjetiti Eko-etno, što im toplo preporučujemo, mogu to učiniti svakoga dana od 8 do 20 sati. Ulaznice za sajam prodaju se na istočnom ulazu u Arenu po simboličnoj cijeni od samo deset kuna, a novac je namijenjen za spas autohtone pasmine međimurskog konja. Kao šećer na kraju navest ćemo da parkirališnih mjesta oko Arene ima dovoljno i da su besplatna. Stoga, svi trk na Lanište, uživajte i dobar vam tek!