7) Kontrolirajte tikove
Nervozno lupkanje nogama ili okretanje olovke u ruci čine vas nervoznima u očima sugovornika i služe kao distrakcija kada pokušavate prenijeti neku poruku. Duboko udahnite, usporite kretnje i kontrolirajte vaše pokrete.
8 ) Razvijte naviku pozdravljanja ljudi
Počnite pozdravljati ljude oko sebe, prodavačice, konobara čak i stranca. Obavezan je osmijeh na licu i pogled u oči. To će vas učiniti vedrijim i uvelike doprinijeti vašoj komunikativnosti. Komunikativni ljudi privlače druge ljude.
9) Klimajte glavom
Dok slušate sugovornika povremeno klimnite glavom i nagnite se prema osobi. Znate i sami kako je to kad imate nešto bitno za reći a sugovornik gleda u pod i nasloni se duboko u svoju fotelju. Osoba koja sluša druge pokazuje da joj je stalo, a to svi znaju cijeniti. No pripazite, pretjerano klimanje glavom percipirat će se kao tik osobe koja se ulizuje nekome.
10) Poštujte tuđi prostor
Sigurno ste upoznali osobu koja vam je uvijek preblizu stajala ne poštujući vaš osobni prostor i poznat vam je nelagodan osjećaj koji takvo ponašanje uzrokuje. Dopustite ljudima da se ugodno osjećaju u vašem društvu, to je osnova za svaku pozitivnu komunikaciju.
11) Ne dodirujte si lice
Odaje vas kao nervoznu osobu i onemogućava efikasno prenošenje poruke.
12) Spustite piće
Kao i prekrižene ruke na prsima tako i držanje predmeta ispred sebe odaje dojam zatvorene osobe. Držite piće sa strane.
