Anketa je pokazala da 41 posto zaposlenih misli da bi ih mogle pogoditi negativne posljedice krize, njih 39 posto vjeruje da uopće neće osjetiti krizu, dočim petina ili 20 posto njih navodi da negativne posljedice već osjećaju. Najoptimističnije na krizu gledaju mlađi zaposlenici, dočim su njihovi stariji kolege u dobi između 41 i 50 godina pesimistični zbog turbulentnih vremena.
Zaposlenici osjećaju posljedice krize
Četvrtina zaposlenih hrvatskih građana očekuje da će kriza imati izuzetno negativne posljedice na tvrtke i organizacije u kojima rade. Njih 48 posto smatra da će se kriza osjetiti samo u manjoj mjeri, a 21 posto ne očekuje da će njihovi poslodavci osjetiti krizu, pokazalo je istraživanje agencije Premisa provedeno radi utvrđivanja utjecaja krize na tvrtke i organizacije te interne komunikacije o krizi, prenosi Hina.
Posljedice su najčešće kašnjenje ili smanjivanje plaća, općenito pogoršanje uvjeta rada i ukidanje povlastica, a četiri posto ispitanika dobilo je otkaz.
Najugroženije Hrvatice
Najugroženijim zaposlenicima osjećaju se žene i niže obrazovani stanovnici sjeverne Hrvatske, Like i Banovine. Rezultati pokazuju i kako trećina zaposlenih drži da vodstvo njihove organizacije nema dobar plan za borbu protiv krize. Najviše povjerenja u svoje menadžere imaju zaposlenici privatnih tvrtki, i to visokih 70 posto.
Povjerenje u javnoj upravi nije ni blizu tako veliko – gotovo polovina zaposlenika misli da njihovo vodstvo nema odgovor na krizne situacije.
Iz Premise ističu podatak da gotovo 70 posto zaposlenih unutar svojih organizacija ni na koji način nije informirano o mogućem utjecaju krize i posljedicama na poslovanje. Polovina zaposlenika o krizi je doznala isključivo iz medija.