Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Izdvojeno

Računate na zapošljavanje u EU? Polako, čekaju vas brojna ograničenja

Svakim danom sve veća nezaposlenost u Hrvatskoj građane tjera na odlazak iz zemlje. No, ograničavanje prava slobodnog zapošljavanja na stranim tržištima rada mnoge će razočarati

Svakim danom sve veća nezaposlenost u Hrvatskoj građane tjera na odlazak iz zemlje. No, ograničavanje prava slobodnog zapošljavanja na stranim tržištima rada mnoge će razočarati

Podaci istraživanja prema kojima bi većina mladih Hrvata otišla nakon 1. srpnja 2013. poslužit će kao dodatni argument onim državama Europske Unije koje namjeravaju koristiti pravo na ograničenje pristupa njihovom tržištu rada, tvrde diplomati.

Kada bi se korektno analizirala situacija argumenti bi išli u korist Hrvatske i otvaranja tržišta rada, jer Hrvati čine manje od 1 posto ukupnog stanovništva EU, a Hrvatska ima još uvijek veće plaće nego, primjerice, Bugarska i Rumunjska. Stručnjaci tvrde da su zemlje, koje su otvorile svoje tržište bolje prošle, jer su dobile više kvalificiranih radnika, piše Danas.hr. U Europskoj komisiji kažu da se na primjeru Austrije i Njemačke, koje su najveći skeptici kad je riječ o potpunom otvaranju tržišta rada, vidjelo da se ni nakon ukidanja svih ograničenja nisu ostvarila predviđanja o masovnoj navali jeftine radne snage. Naime, u tim se zemljama u vrijeme krize stopa nezaposlenosti smanjila, a uz Dansku i još neke imaju i nedostatak radne snage za određena područja.

Diplomati koji su situaciju komentirali za Jutarnji list tvrde da one države koje donose odluku o otvaranju tržišta rada gledaju i na stanje u državi koja se priključuje. A tu Hrvatskoj ne bi trebalo biti lako, jer nezaposlenost raste i Hrvati žele što prije otići. S obzirom na to, onih država koje žele koristiti ograničenja moglo bi biti dosta. Političari u zemljama EU gledat će i na ono što misle njihovi građani koji još uvijek nisu skloni zapošljavanju stranaca.

Kako će izgledati ograničenje?

Države EU imaju pravo na nove članice primijeniti takozvanu formulu 2+3+2, što znači da tijekom prve dvije godine građanima novih članica mogu ograničiti pravo slobodnog zapošljavanja na njihovu tržištu rada, a zatim tražiti produljenje tog roka na još tri odnosno još dvije godine s tim da moraju dokazati da bi ukidanje dozvole ozbiljno poremetilo njihovo tržište rada. Dakle, maksimalna mogućnost korištenja prava na ograničenje jest sedam godina.


Napisao

Marketing i prodaja

Ako ste mislili da su najbolje cijene i najbolja vrijednost ono što klijente najviše privlači, pogriješili ste – to je na dnu liste prioriteta.

Financije

Iako je većina od nas upoznata s pojmom feng shui, ta je životna filozofija još uvijek velika nepoznanica, a stručnjaci tvrde kako je upravo...

Financije

Nova godina, novi uvjeti za odlazak u mirovinu  – zvuči kao loš novogodišnji dar, zar ne?

Novosti

Instagram je službeno ovog vikenda predstavio novu dimenziju objava, prelazeći s kvadratnog na pravokutni format.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.