Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Izdvojeno

Rekordan skok prijava međunarodnih patenata u 2011., u Hrvatskoj stagnacija

Broj prijava za registraciju međunarodnih patenata zabilježio je prošle godine najsnažniji rast od 2005. godine, izvijestila je u utorak nadležna agencija Ujedinjenih naroda, po čijim je procjenama ujedno njihov broj u Hrvatskoj ostao gotovo nepromijenjen u odnosu na prethodnu godinu.

Broj prijava za registraciju međunarodnih patenata zabilježio je prošle godine najsnažniji rast od 2005. godine, izvijestila je u utorak nadležna agencija Ujedinjenih naroda, po čijim je procjenama ujedno njihov broj u Hrvatskoj ostao gotovo nepromijenjen u odnosu na prethodnu godinu.

Broj prijava patenata podnesenih u skladu s Poveljom o suradnji na području patenata (PCT) koja olakšava proces traženja patentne zaštite u više zemalja porastao je prošle godine za 10,7 posto u odnosu na 2010., te ih je ukupno podneseno 181.900 patentne prijave, izvijestila je Svjetska organizacija za intelektualno vlasništvo (WIPO).

“Oporavak prijava međunarodnih patenata u 2010. dobio je zamah u 2011.”, zaključio je ravnatelj WIPO-a Francis Gurry. “To naglašava važnu ulogu sustava PCT u svijetu, s obzirom na sve važniju ulogu inovacija u ekonomskoj strategiji”, dodao je.

“To također pokazuje da su kompanije nastavile s inovacijama u 2011., što je umirujuća vijest u vremenima tvrdokorne gospodarske neizvjesnosti”, dodao je.

Snažan rast prijava na svjetskoj razini predvodili su Kina, Japan i Sjedinjene Američke Države, na koje otpada čak 82 posto ukupnog rasta, stoji u WIPO-vu izvješću.

Od vodećih zemlja po broju podnesenih prijava, najviše stope njihova rasta bilježile su Kina, 33,4 posto, Japan, 21 posto, Kanada, 8,3 posto, te Južna Koreja i SAD, po osam posto.

Europske zemlje bilježile su mješovitu izvedbu, pa su Švicarska, Francuska, Njemačka i Švedska zabilježile rast prijava u rasponu od 7,3 do 4,6 posto, a Nizozemska, Finska, Španjolska i Velika Britanija pad, od čak 14 posto u Nizozemskoj do tek jedan posto u Velikoj Britaniji.

Gospodarstva sa srednjim prihodima kao što su Rusija, Brazil i Indija zabilježila su dvoznamenkaste stope rasta prijava međunarodnih patenata, od 20,8 posto, 17,2 posto i 11,2 posto.

Vodeće mjesto po broju podnesenih prijava ponovo su zauzele Sjedinjene Države s ukupno 48.596 prijava. Slijedi Japan s 38.888 prijava, Njemačka s 18.568 i Kina sa 16.406 prijava međunarodnih patenata.

U Hrvatskoj je prošle godine po procjeni WIPO-a podneseno 48 prijava, u odnosu na 50 u 2010. Njihov je broj stagnirao i u Sloveniji, ali na daleko većoj razini, uz podnesenih 126 prijava. Stagnirao je i u Srbiji, gdje ih je podneseno 19. U Mađarskoj se pak njihov broj smanjio na 142, sa 172 u 2010. U Češkoj je pak porastao na 150, sa 137 u prethodnoj godini.

Među poduzećima najviše je prijava za registraciju međunarodnih patenata u 2011. podnijela kineska telekomunikacijska tvrtka ZTE Corporation, čak 2.826. Među pojedinim tvrtkama isticali su se također japanski Panasonic Corporation s 2.463 prijave, kineski Huawei Technologies s 1.831 prijavom, japanski Sharp Kabushiki Kaisha s 1.755 prijava, te njemački Robert Bosch Corporation s 1.518 prijava. Među vodećih 15 na popisu smjestilo se čak pet japanskih kompanija, Panasonic, Sharp, Toyota, NEC i Mitsubishi.

U kategoriji akademskih institucija najviše je prijava podnijelo Kalifornijsko sveučilište, njih 277. Američka sveučilišta zauzela su 30 mjesta među prvih 50. Slijede japanska i korejska sveučilišta s po sedam među prvih 50 po broju patentnih prijava.

Među sektorima, najveći udio u broju ukupnih prijava, od 7,1 posto, imali su patenti na području digitalnih komunikacija. Slijedili su elektronički strojevi, medicinska tehnologija i računalne tehnologije. Većina područja sektora zabilježila je rast prijava a pad je zabilježen tek u području baznih komunikacijskih procesa, čiste organske kemije, farmaceutike i analize bioloških materijala.

Hina/croenergo.eu


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.