“Zadovoljni smo našim udjelom, vrijednost dionica raste. Čemu prodavati?,” kazao je novinarima Vladimir Bogdanov.
Surgutneftegas je kupio prošle godine udio u MOL-u od austrijskog OMV-a za 1,4 milijarde eura, čime je razljutila MOL i mađarsku vladu.
Rusi bez prava glasa
Ruskoj tvrtki onemogućeno je sudjelovanje na prošlogodišnjoj glavnoj skupštini MOL-ovih dioničara te je podnijela zahtjev za poništavanjem svih odluka donesenih na tom skupu.
Surgut je naglasio da je kupovina udjela u MOL-u sastavni dio njegove strategije širenja u inozemstvu ali u MOL-u su strahovali da kompanija postupa po nalogu Kremlja koji želi pojačati kontrolu nad cjevovodima u istočnoj Europi.
Mol pronašao nalazište ogromnog potencijala
MOL je inače u utorak na svojim internetskim stranicama objavio da je u polju Akri-Bijeel u iračkom Kurdistanu otkrio nalazište velikog potencijala. Polje je u zajedničkom vlasništvu mađarske tvrtke i kompanije Gulf Keystone Petroleum, pri čemu je MOL-ov udio 80 posto.
Iz MOL-a su izvijestili da su testiranja pokazala da se u polju dnevno može proizvoditi 3.200 barela nafte i 150 ekvivalenta barela plina.
Dubina naftnog bazena je između 200 i 250 metara. Iz kompanije najavljuju da će se nakon testiranja bušiti na dubini od 4.330 metara.
Rezultati testiranja obećavaju, ističu u mađarskoj tvrtki, dodajući da s eksploatacijom bušotine u tom bloku namjeravaju početi krajem ove godine.