U takvom je okruženju londonski Ftse indeks ojačao 1,42 posto, na 5.408 bodova, dok je frankfurtski DAX ojačao 1,33 posto, na 6.342 boda.
„Dvosjekli mač – poticaji umjetno podižu BDP“
– Današnji snažniji rast burzovnih indeksa rezultat je usmjerenosti ulagača na mjere kojima će Fed htjeti dodatno stimulirati tržišta kako bi se očuvao gospodarski oporavak SAD-a, poglavito nakon objave u petak slabih rezultata s američkog tržišta rada, – rekao je analitičar Joshua Raymond iz City Indexa.
– No to je dvosjekli mač. Iako bi dodatni poticaj mogao pomoći u prevladavanju bojazni od deflacije i usporenog rasta, jednako bi tako mogao stvoriti jaku ovisnost o poticajima koji u konačnici umjetno podižu BDP, – dodao je.
Najveći dobitnici energetske kompanije – nafta iznad 81 dolara
Najveći dobitnici bile su energetske kompanije zahvaljujući cijeni sirove nafte iznad 81 dolara po barelu zbog slabijeg dolara. Dionice Royal Dutch Shella, Repsola i Totala poskupjele su u rasponu između 1,3 do 2,2 posto.
I financijski je sektor bio među dobitnicima. Tako je vrijednost dionica HSBC-a, Barclaysa, BNP Paribasa i UBS-a porasla u rasponu od 1,7 do tri posto.
Rudarske dionice, osnažene višim cijenama kovine predvođene rastom cijena bakra od 1,2 i nikla od 2,7 posto, također su se pridružile dobitnicima. Cijene dionica BHP Billitona, Anglo Americana i Antofagaste porasle su u rasponu između 1,4 do 1,6 posto.
Dobri podaci o njemačkom izvozu
Tržišta su optimistično reagirala i na dobre njemačke podatke o izvozu u lipnju.
Njemačka, druga u svijetu po izvozu nakon Kine, u privremenim je podacima izvijestila o vrtoglavom rastu izvoza od 28,5 posto, na 86,5 milijardi eura (115 milijardi dolara) u lipnju, najvišu razinu od listopada 2008.
Nikkei indeks Tokijske burze oslabio je 0,72 posto, na 9.572 boda.