Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Izdvojeno

Tečaj eura prema dolaru na najvišoj razini u sedam tjedana

Tečaj eura porastao je prošloga tjedna 1,4 posto, na 1,2513 dolara, a u četvrtak je u jednom trenutku dosegnuo i 1,2590 dolara.

Tečaj eura porastao je prošloga tjedna 1,4 posto, na 1,2513 dolara, a u četvrtak je u jednom trenutku dosegnuo i 1,2590 dolara.

Na svjetskim valutnim tržištima tečaj eura prema dolaru dosegnuo je prošloga tjedna najvišu razinu u sedam tjedana, što se zahvaljuje očekivanjima ulagača da će Europska središnja banka pokrenuti program otkupa obveznica prezaduženih članica eurozone.

Tečaj eura porastao je prošloga tjedna 1,4 posto, na 1,2513 dolara, a u četvrtak je u jednom trenutku dosegnuo i 1,2590 dolara, najvišu razinu u sedam tjedana.

U odnosu na japansku valutu, cijena eura porasla je 0,4 posto, na 98,46 jena.

Dolar je, pak, oslabio prema japanskoj valuti, pa mu je tečaj skliznuo 1,1 posto, na 78,67 jena.

Uspon eura potiče nada ulagača da će u rujnu Europska središnja banka pokrenuti program otkupa obveznica prezaduženih članica eurozone, kao što su Španjolska i Italija.

Zbog toga su pali prinosi na obveznice tih zemalja, a nakon godišnjih odmora europski su dužnosnici započeli i nove razgovore o rješavanju grčkih dužničkih problema.

ECB će redovitu sjednicu o monetarnoj politici održati 6. rujna, kada bi trebala objaviti detalje planirane kupnje državnih obveznica.

Prema nekim izvorima, ECB razmatra mogućnost uvođenja ciljanih razina prinosa u novom programu kupnje obveznica prezaduženih članica eurozone, što bi ograničilo prostor za špekulativno trgovanje i omogućilo smanjenje cijene zaduživanja država.

“Glavno je pitanje hoće li ECB početi kupovati obveznice rubnih članica eurozone. Proteklih smo tjedana svjedočili blagom valu kupovina eura nakon nedavnih rasprodaja, jer ulagači nisu željeli da ih intervencija zatekne nespremne”, tumači Arne Lohmann Rasmussen iz Danske Banke.

U Danske banci prognoziraju da će euro za tri mjeseca ojačati na 1,27 dolara budući da proaktivne mjere ECB-a stišavaju bojazni vezane za dužničke nevolje u eurozoni i odvraćaju ulagače od špekulacija u smjeru pada vrijednosti jedinstvene europske valute.

Nadalje, izvori u eurozoni otkrili su za Reuters da Španjolska pregovara s europskim partnerima o uvjetima međunarodne pomoći, kojom bi se snizili njezini visoki troškovi zaduživanja, iako konačna odluka o upućivanju tog zahtjeva još nije donesena.

Iako to podrazumijeva da španjolski dužnički problemi neće biti riješeni u kratkom roku, neki stratezi drže da su takvi razgovori pozitivni za euro jer bi mogli utrti put intervenciji ECB-a na tržištu obveznica.

S druge strane, tečaj dolara bio je prošloga tjedna pod pritiskom očekivanja da bi američka središnja banka mogla uskoro pokrenuti još jedan krug kvantitativnog ublažavanja monetarne politike.

Očekujući najavu daljnjeg popuštanja monetarne politike, investitori će pozorno pratiti godišnji skup Feda, koji će 31. kolovoza biti održan u Jackson Holeu, u američkoj saveznoj državi Wyoming.


Napisao

Marketing i prodaja

Ako ste mislili da su najbolje cijene i najbolja vrijednost ono što klijente najviše privlači, pogriješili ste – to je na dnu liste prioriteta.

Financije

Iako je većina od nas upoznata s pojmom feng shui, ta je životna filozofija još uvijek velika nepoznanica, a stručnjaci tvrde kako je upravo...

Financije

Nova godina, novi uvjeti za odlazak u mirovinu  – zvuči kao loš novogodišnji dar, zar ne?

Novosti

Instagram je službeno ovog vikenda predstavio novu dimenziju objava, prelazeći s kvadratnog na pravokutni format.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.