Prosječni broj košnica po hrvatskom pčelaru je iznad prosjeka u Europskoj uniji, gdje je, u prosjeku po pčelaru, manje od 20 košnica, istaknuo je Kranjec na današnjem sastanku Upravnog odbora vukovarsko-srijemskog Pčelarskoga saveza.
Izrazio je i zadovoljstvo trenutačnim stanjem u hrvatskom pčelarstvo, dodavši kako su hrvatski pčelari zadovoljni trenutačnom cijenom meda.
Predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza istaknuo je kako je hrvatsko pčelarstvo u potpunosti usklađeno s europskim normama te je digitaliziran katastar i popis pčelara i pčelinjaka.
„Hrvatski pčelari na godišnjoj razini proizvedu između 7.000 i 8.000 tona meda, što u potpunosti zadovoljava hrvatske potrebe, a ovisno o godini, poput ove, određene količine meda završit će i u izvozu“, rekao je Kranjec.
Prosječno se u Hrvatskoj po glavi stanovnika konzumira nešto više od jednoga kilograma meda, a potrošnja je u porastu, čemu je pridonijela mogućnost „prodaje na kućnom pragu“, kazao je.
Predsjednik Pčelarskog saveza Vukovarsko-srijemske županije Željko Šuran rekao je da ovaj savez okuplja deset pčelarskih udruga sa 400 registriranih pčelara s oko 3.600 košnica, a godišnje se, ovisno o godini, proizvede preko 500 tona meda.
Upravni odbor Pčelarskog saveza Vukovarsko-srijemske županije razgovarao je i o pripremama za 11. Pčelarske dane koji će se u ožujku iduće godine održati u Vinkovcima, te o obilježavanju 130. obljetnice organiziranog pčelarstva u Vinkovcima, u srpnju 2015. godine.
