Za razliku do Hrvatske gdje su takvih sumnjičavi oglasi manje-više neregulirani, američka Komisija za federalnu trgovinu redovito češlja sumnjive poslodavce, samo u prošlom mjesecu protiv njih pokrenuto je 90 akcija.
Najčešći oblik prevare su takozvani poslovi od kuće. Takvi se poslovi uglavnom smiješe sa isprintanih oglasa koji vise po stubištima i nude lukrativne zarade uz minimalno ulaganje. U ovom slučaju posao se svodi na punjenje koverti, čije slanje neće nikada i nikome donijeti nikakvu zaradu, a vaš vas „poslodavac“ od vas tražiti početni ulog, čini iznosi znatno variraju.
Nasamareni Amerikanci mogu se žaliti Federalnoj komisiji
Vrlo česta prijevara u Sjedinjenim Američkim Državama je plaćanje pristupa tzv. tajnim listama na kojima su povjerljivi podaci o poslodavcima koji bi trebali olakšati zapošljavanje u željenoj kompaniji. Nije teško za predvidjeti – oglašivaču plaćate naknadu za otkrivanje „skrivene liste“ te onda shvatite da ti poslovi uopće ne postoje. Na kraju krajeva, ako neka tvrtka zapošljava objaviti će svoj oglas konvencionalnim putem.
Kod klasičnih prevaranata koji će od vas redovito tražiti novac prije nego vas nasanjkaju, treba se čuvati i fraza poput „morate djelovati odmah“, „vrijeme ponude je ograničeno“ i „vaše vrijeme istječe“. Cilj takvih floskula je natjerati vas na učinite nešto što ćete požaliti prije nego što razmislite.
Posljednja i potencijalno najopasnija vrsta prevaranata od vas će prilikom „zapošljavanja“ tražiti niz osobnih podataka; od broja telefona pa do broja zdravstvenog osiguranja ili kreditne kartice. Nakon što im ustupite podatke, možete se pozdraviti i sa podacima i prevarantom. Zanimljivo, u SAD-u na takve prijevare godišnje nasjednu tisuće ljudi. Što je najgore, takve prijevare može spriječiti samo jedna dvominutna pretraga sumnjivog poslodavca na Googlu ili nekoj drugoj internetskoj tražilici.
Oprez je posebno tražen u Hrvatskoj, jer se nasamareni Amerikanci ipak mogu žaliti Federalnoj komisiji, koja nakon provedene istrage u većini slučajeva privede lažne poslodavce, koji pak nadoknade štetu svojoj žrtvi.