Ineternetsko piratstvo je problem koji još nisu riješile ni najrazvijenije države – u SAD-u i Velikoj Britaniji, unatoč razvijenim sustavima borbe protiv piratstva i legalnog skidanja s interneta, te visokom standardu korisnika, čak 70 posto prometa je ilegalno, rekao je Marčec.
Neke zemlje, poput Francuske, pokušavaju tome doskočiti putem državne agencije koja “internet piratima” dijeli prvo opomene, a potom ih isključuje s mreže, međutim to je problematičan način jer se pristup internetu danas smatra jednim od osnovnih ljudskih prava, napominje Marčec.
Djeca od 12-13 godina
S njime se slaže ravnatelj Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo Željko Topić koji upozorava kako su vrlo često osobe koje ilegalno skidaju glazbu i filmove zapravo djeca od 12 – 13 godina koje država ne smije kriminalizirati, a oni, budući su maloljetni i nemaju kreditne kartice, ne mogu kupovati te sadržaje.
S druge strane, moramo zaštititi kreatore tih sadržaja jer na njihovoj kreaciji praktički svi zarađuju osim njih, napominje Topić dodajući kako za to pitanje još nitko u svijetu nije našao rješenje.
Državni zavod priprema za 21. travnja na Cvjetnom trgu u Zagrebu akciju “Stop krivotvorinama i piratstvu” kojom želi informirati javnost o učincima krivotvorenja i piratstva na zdravlje i sigurnost građana, kao i na štete koje se time nanose gospodarstvu i državnom proračunu.
Samo prošle godine u Hrvatskoj je zaplijenjeno te potom uništeno krivotvorene robe u vrijednosti od gotovo 24 milijuna eura, rečeno je na konferenciji.
U pripremi akcije također sudjeluju Carinska uprava, Državni inspektorat, MUP, Državno odvjetništvo, ZAMP i Američka gospodarska komora u Hrvatskoj.