Na Wall Streetu su u četvrtak burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni jer su ulagači oprezni nakon niza podataka koji pokazuju da industrijska aktivnost u najvećim svjetskim gospodarstvima slabi.
Dow Jones indeks ojačao je 18 bodova, ili 0,14 posto, na 13.596 bodova, dok je S&P 500 oslabio 0,05 posto, na 1.460 bodova, a Nasdaq indeks 0,21 posto, na 3.175 bodova.
Industrijska aktivnost slabi u svim najvećim svjetskim gospodarstvima. U Kini je PMI indeks menadžera nabave, kojeg sastavlja HSBC banka, i u rujnu, već 11. mjesec zaredom, ostao ispod 50 bodova, što pokazuje da industrija slabi.
Gospodarstvo eurozone zabilježilo je, pak, u rujnu najoštriji pad aktivnosti od lipnja 2009. godine. Tvrtka Markit objavila je da je ukupni indeks menadžera nabave (PMI) pao sa 46,3 na 45,9 bodova.
U SAD-u je, pak, PMI indeks u rujnu ostao nepromijenjen na 51,5 bodova, što ukazuje na stabilan, ali nejak rast industrijske aktivnosti.
U drugom je tromjesečju američki bruto domaći proizvod porastao mršavih 1,7 posto, a tada je PMI indeks prosječno iznosio 54,2 boda. U trećem je tromjesečju, međutim, u prosjeku iznosio 51,5 bodova, najmanje od polovice 2009. godine, što najavljuje sporiji rast gospodarstva u trećem tromjesečju nego u prethodnom.
„Situacija na tržištu rada i dalje je vrlo teška, a industrijska aktivnost, koja je bila glavni pokretač oporavka, usporava. Stoga mislim da gospodarstvo nikamo ne ide brzo“, kaže Ryan Sweet, ekonomist u Moody’s Analiticsu.
Međutim, ti loši makroekonomski pokazatelji nisu izazvali veći pad cijena dionica jer se ulagači nadaju ubrzanju rasta gospodarstva, nakon što su središnje banke, od SAD-a i Europe do Japana, dodatno olabavile monetarnu politiku.
Ipak, na tržištu više ne vlada ni euforija, kakva je vladala prije tjedan dana kada je američki Fed najavio daljnje poticajne mjere.
„Na tržištu je sada najvažnije pitanje što slijedi? Ovo je klasičan rat između pokazatelja da se gospodarska situacija poboljšava i onih da se pogoršava“, kaže John De Clue, strateg u U.S. Bank.
Na oprez ulagača ukazuje mršav obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo 6,15 milijardi dionica, dok prosječan dnevni obujam u ovoj godini iznosi 6,5 milijardi.
Na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,57 posto, na 5.854 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,02 posto, na 7.389 bodova, a pariški CAC 0,62 posto, na 3.509 bodova.