Izdvojeno

Uživate li u “slow foodu”?

Većina nas se susrela s pojmom „fast food“ ili „brza hrana“. U novije vrijeme, kao suprotnost „fast food“-u , vezano za gastronomsku ponudu, javlja se pojam „slow food“. Znate li što taj pojam znači?

Većina nas se susrela s pojmom „fast food“ ili „brza hrana“. U novije vrijeme, kao suprotnost „fast food“-u , vezano za gastronomsku ponudu, javlja se pojam „slow food“. Znate li što taj pojam znači?

U prijevodu sa engleskog jezika „slow food“  označava „sporu hranu“ ,ali za razliku od „fast food“-a koji čini brzu proizvodnju raznih vrsta prehrambenih proizvoda, on predstavlja  pokret koji je nastao 1986.godine u Italiji i koji preferira proizvodnju hrane sasvim drugih obilježja nego što je to „brza hrana“. Taj pokret je osnovao  Carlo Petrini.

Po definiciji „slow food“ ili „spora hrana“ označava hranu dobrog ukusa, hranu koja ne onečišćuje okoliš te nastojanje da proizvođač takve hrane ostvari učinak koji odgovara njegovom uloženom radu.

Raznolikost hrane

U formalnom smislu, „Slow Food“ je međunarodna udruga koja radi na promicanju kulture hrane i vina, ali i zastupa važnost razmnolikosti hrane i poljoprivrednih proizvoda u svijetu. Protivi se standardizaciji okusa, potiče uživanje u hrani, štiti tradicionalnu  gastronomiju i domaće biljne i životinjske vrste.

Isto tako, „slow food“ je pokret koji aktivno djeluje na način konzumiranja hrane, ali i njezine proizvodnje. Pokret osobito zastupa korištenje autohtonih i sezonskih namirnica,  lokalnu proizvodnju hrane, kao i održiv način proizvodnje hrane.

Povod osnivanju ovakvog pokreta  bilo je značajno širenje proizvodnje brze hrane  što nije pozitivno djelovalo na tradicionalnu talijansku gastronomiju.

Internacionalizacija problema

Jedini način suprotstavljanja tom širenju proizvodnje brze hrane bilo je da  se pređe na internacionalizaciju problema i promociju gastronomske kulture, čuvanje poljoprivredne raznolikosti i zaštitu tradicionalne hrane.

Kao što smo rekli, „Slow Food“ je međunarodna , neprofitna gastronomska udruga koja broji više od 100.000 članova u 153 zemlje.
U Hrvatskoj također, svjetska kretanja u pogledu „slow food“-a  nisu prošla nezamijećeno. Tako je nakon Dubrovnika, Momjana, Splita, Unija i Zagreba u Njivicama na Krku osnovana šesta podružnica „Slow Food“ udruge u Hrvatskoj.

Ovakva kretanja ukazuju da „slow food“ pokret, kao suprotnost „fast food“-u uzima svoj udio i u našim okvirima kao daljnja dopuna turističkoj ponudi.

Click to comment

Pročitajte još:

Lifestyle

Blog Lifehack tvrdi da su ljudi koji piju kavu uspješniji.

Komentari

Excel je postao neizostavan alat u poslovnim okruženjima diljem svijeta zbog svoje sposobnosti organizacije, analize i prezentacije podataka u raznolikim industrijama.

Komunikacija

Taj početni dojam nije uvijek najtočniji, ali ga je obično teško preokrenuti ili poništiti i često bude temelj za daljnji odnos između dvije osobe.

Ljudski resursi

Beznačajne sitnice, koju većina ignorira i dopušta da tijekom vremena izblijede, zapravo mogu biti jako važne u građenju karijere.

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.

Exit mobile version