Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Financije

Visokoobrazovani muškarci zarađuju 37% više od žena

Placa, novac

Prema podacima servisa MojaPlaća u drugom kvartalu ove godine prosječna mjesečna neto plaća u Hrvatskoj je iznosila 5.452 kune, što je za 3% više nego u prethodnom kvartalu. U odnosu na isto razdoblje prošle godine prosječna neto plaća je viša za 3%.

Pribrojimo li neto plaći bonuse, tada je visina prosječne mjesečne plaće 5.660 kuna što je također 3% više nego u prošlom kvartalu.

Osim kategorije top managementa, koja ima u prosjeku 106% višu plaću u odnosu na prosjek, najplaćenija zanimanja su ona iz područja tehnologije i razvoja (60% više od prosjeka), telekomunikacija (+34%) te informacijskih tehnologija (+34%).

Najmanje prosječne plaće imaju radnici u tekstilnoj i kožnoj industriji (-42%), pomoćnim zanimanjima (-41%) te radnici u uslužnim djelatnostima (-38%).

Visokoobrazovani najmanje zarađuju u turizmu i ugostiteljstvu

Ispitanicima sa srednjom stručnom spremom najisplativije je raditi u području ljudskih potencijala; zaposlenici srednje stručne spreme ovih zanimanja imaju u prosjeku mjesečnu neto plaću od 7.185 kuna. Iza ljudskih potencijala slijede zanimanja u području informacijskih tehnologija (6.166 kuna) te marketinga, oglašavanja i PR-a (5.912 kuna).

S druge strane, najniže plaće imaju oni ispitanici srednje stručne spreme sa zanimanjima u području osiguranja (3.647 kuna) te zaštite i sigurnosti (3.576 kuna).

Ispitanici s višom stručnom spremom najvišu plaću imaju ukoliko su zaposleni u području informacijskih tehnologija. Njihova prosječna mjesečna neto plaća iznosi 6.733 kune, iza čega slijede ispitanici iz telekomunikacija (6.683 kune). Najnižu plaću ispitanici s višom stručnom spremom imaju u zanimanjima osiguranja (4.491 kunu).

Visokoobrazovani ispitanici najviše su plaćeni ukoliko su zaposleni u telekomunikacijama (8.046 kuna) te u području informacijskih tehnologija (8.033 kune). Najniže plaće visokoobrazovani ispitanici imaju u turizmu i ugostiteljstvu (4.905 kuna).

Muškarci imaju 11% višu plaću, razliku čini i stručna sprema

U posljednja tri mjeseca muškarci su imali u prosjeku 11% višu plaću od žena, što je nešto veća razlika u odnosu na I. kvartal kada je razlika iznosila 10%. Muškarci su u prosjeku zarađivali 5.734 kuna, dok su žene zarađivale u prosjeku 5.160 kuna.

U odnosu na prethodni kvartal prosječna plaća muškaraca viša je za 4%, dok je prosječna plaća žena 3% viša.

Zanimljivo da se razlika između muškaraca i žena povećava sa stručnom spremom. Najmanja razlika muškaraca i žena je za kvalificirane ispitanike; svega 3% u korist muškaraca, dok su visokoobrazovani muškarci u prosjeku 37% više plaćeni u odnosu na žene. Naravno, dio razlike leži i u tome da su muškarci zastupljeniji od žena u visoko plaćenim zanimanjima tehnologija, informacijskih tehnologija i telekomunikacija.

Najbolje plaćaju privatne tvrtke u stranom vlasništvu

Visina plaća ovisi i o vlasničkoj strukturi tvrtke, stoga su plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu 17% više od prosjeka i iznose u prosjeku 6.366 kuna, dok su plaće u tvrtkama u pretežno domaćem vlasništvu najniže i iznose 5.019 kuna (8% manje od prosjeka). Prosječna plaća u tvrtkama u državnom vlasništvu 3% je viša od prosjeka i iznosi 5.639 kuna.

Rad u velikoj tvrtki znači i veću plaću

U tvrtkama s manje od 10 zaposlenih prosječna plaća je 13% ispod prosjeka i iznosi 4.745 kuna, dok je u tvrtkama do 19 zaposlenika plaća 7% niža od prosjeka i iznosi 5.084 kuna.

Prosječna plaća u tvrtkama s 20 do 49 zaposlenika iznosi 5.431 kunu i u razini je prosjeka. Najviša prosječna plaća je u tvrtkama većim od 1.000 zaposlenika; 9% viša od prosjeka i iznosi 5.940 kuna.

Plaća je i dalje najviša u Gradu Zagrebu

Gledano prema županijama, najniže plaće u drugom kvartalu 2016. zabilježene su u Ličko-senjskoj županiji, čak 21% ispod prosjeka, te Šibensko-kninskoj županiji (20% ispod prosjeka).

Sukladno očekivanjima, najviša prosječna plaća zabilježena je u Gradu Zagrebu i to 13% iznad prosjeka te iznosi 6.165 kuna. Nakon Grada Zagreba slijedi Zagrebačka (+1%) te Karlovačka županija gdje su plaće 3% niže od prosjeka.

Početnicima 16% niža plaća od prosjeka

Na početku karijere, dok još nemaju iskustva, ispitanici imaju 19% manju plaću od prosjeka. S godinom do dvije iskustva ispitanici u prosjeku imaju 7% nižu plaću.

S tri do pet godina iskustva plaća je 8% viša od prosjeka, a sa šest i više godina iskustva plaća je 9% viša od prosječne.

Sukladno tome, najmlađi ispitanici imaju u prosjeku i najniže plaće (26% niže od prosjeka za ispitanike mlađe od 25 godina), dok ispitanici u dobi od 35 godina imaju 12% višu plaću od prosječne.


Ekonomija

Rast cijena u posljednjih nekoliko godina doveo je do toga da su raspoloživi kućni budžeti građana pod sve većim udarom.

Edukacija

Poslodavci se najviše boje toga da ćete otići jednom kada pronađete posao koji više odgovara vašim kvalifikacijama.

Lifestyle

Uspješni poduzetnici su strastveni, inovativni, zahtjevni i brižni. Pročitajte u čemu se krije tajna njihovih uspjeha.

Izdvojeno

Nekoliko je stvari koje se nikako ne smiju izgovoriti na radnom mjestu, barem ne naglas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.