Obaranje stabla, okretanje vodilice, preciznost…
Na prvenstvu se ekipe iz 30 zemalja natječu u šest disciplina – obaranje stabla, okretanje vodilice, kombinirani prerez, precizno prepiljavanje, kresanje grana i štafeta. Natjecatelji moraju pokazati brzinu i preciznost istovremeno vodeći računa o sigurnosnim pravilima.
– Šumari diljem svijeta rade u vrlo teškim uvjetima, sa strojevima, pilama, vrlo često na nepristupačnim terenima, – kazao je voditelj Ureda ialc-a Johan von Rhenen ističući da stoga ialc veliku pažnju pridaje vježbi, obuci i treningu šumara.
Član Uprave Hrvatskih šuma Božidar Longin naglašava kako pripreme za organizaciju natjecanja teku vrlo dobro.
Šuma na Jarunu
– Dovest ćemo šumu na Jarun, napravili smo projekt cijelog borilišta, – kaže Longin i dodaje da su trenutno u tijeku obuka i trening sudaca, a na prvenstvu će suditi 40 sudaca i oni su iz redova Hrvatskih šuma.
U tijeku su i pripreme hrvatskih natjecatelja i izbor za prvi i drugi tim. Hrvatska će, naime, na prvenstvu nastupiti s dvije ekipe, a bodovat će se samo rezultati prve ekipe.
Inače, u nacionalnim su ekipama po tri natjecatelja, a četvrti je junior (do 24 godine) s tim da se rezultat juniora ne računa u konačni momčadski poredak.
Edukacija o šumama
Uz sudionike, na prvenstva dolaze i njihovi navijači i predstavnici tvrtki u kojima rade, a Hrvatske šume pripremaju i bogat popratni program u kojem će posjetitelji moći više saznati o šumama, o tome kako se njima gospodari u Hrvatskoj, itd.
Prvo Svjetsko prvenstvo šumarskih radnika su održale zajednički Mađarska i Jugoslavija 1970. godine, a prvenstva se održavaju svake druge godine.