Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Komentari

Zašto šutimo o neuspjesima?

Zašto ljudi tako rijetko pričaju o stvarnim izazovima? O stvarima koje su pokušali, a nisu uspjele?

“Bravo za hrabrost” – i onda dođe strah…

Kad sam prije nepune godine dana zakoračila u poduzetničke vode, često sam čula: “Bravo za hrabrost!” I to mi je u početku zvučalo kao kompliment. No, s vremenom sam primijetila da me ta rečenica više puta uplašila nego motivirala. Strah od nepoznatog, od mogućih neuspjeha, od toga da neću ispuniti očekivanja – svoja i tuđa. Najviše od svega – nema nikog da preuzme odgovornost ako nešto krene krivo.

I kako je vrijeme prolazilo, tako se taj specifičan kompliment počeo stapali s pitanjem koje me je sve više kopkalo: Zašto ljudi tako rijetko pričaju o stvarnim izazovima? O stvarima koje su pokušali, a nisu uspjele? O tome da misliš da nešto znaš, pa shvatiš da ne znaš. O onim trenucima kad si pokušao na jedan način, pa nije išlo, pa na drugi – pa opet nije.

O uspjehu rado pričamo, ali što je s padovima? Zašto ih guramo pod tepih?

Zašto šutimo?

Društvo nas je naučilo da se padovi ne pokazuju, nego prešute. Ili?

Društveno smo jako skloni uspjehu – uspjeh se slavi, pokazuje, dijeli, lajka. Neuspjeh, s druge strane, krije se kao da je nešto sramotno. Kad netko zatvori firmu, rijetko čujemo: “Propao sam.” Češće ćemo čuti: “Ma znaš, više mi se to nije dalo raditi”, “Tražim nove izazove”, “Htio sam promjenu”. I to je ok – nije na svakome da iznosi svijetu svoju istinu. Ano, činjenica je da se zapravo bojimo se da će neuspjeh značiti da smo manje pametni, manje vrijedni, manje sposobni.

A zapravo, neuspjeh nije suprotnost uspjehu, nego njegov sastavni dio. Jeste čuli onu: “Ne možeš rasti ako nikad nisi pao.“?

Vlastita tišina

U ovih godinu dana, iako je „dobro pisati na LinkedInu“, biti prisutan, autentičan, dijeliti svoja iskustva, i uspjehe i padove – moram priznati kako nisam puno pisala. Nisam pisala koliko me je toga bilo strah. I koliko me i dalje strah.

Ponekad navečer razmišljam o suludim scenarijima: što ako sutra svi klijenti otkažu suradnju? Što ako ispadne da nisam dovoljno dobra? Što ako se osramotim? Što ako jednostavno pukne film – njima ili meni?

I onda se vratim u stvarnost. Pa što ako? Zatvorit ćeš firmu. Pronaći ćeš posao. Krenut ćeš ispočetka. Jer jednom već jesi. I možeš opet. To ne znači da si propala – to znači da si pokušala. I da si nešto naučila.

Ne moramo sve znati. Ne moramo sve raditi.

Još jedna stvar o kojoj rijetko pričamo – nismo dužni znati sve. Kad pokreneš posao, postaneš odjednom sve – i direktor i knjigovođa i prodajni tim i korisnička podrška. I to može trajati neko vrijeme. Ali ne mora zauvijek. U jednom trenutku trebaš znati reći: ovo ne znam. Ili čak: ovo možda i mogu naučiti, ali zašto bih? Zašto bih trošila sate i sate da nešto napravim lošije, kad mogu platiti nekome da to napravi bolje? To nije slabost. To je snaga. U postavljanju granica, čak i onih osobnih.

Iskrenost nije slabost

Iskrenost je moćna, ali rijetka. Ne zato što je ljudi ne žele, nego zato što je teško biti ranjiv. A ipak, svaki put kad čujem nečiju iskrenu priču, osjećam olakšanje. “Nisam sama“, pomislim. Nisam jedina koja misli da ponekad ne zna što radi. Nisam jedina koja sumnja u sebe.

Zapravo, svatko tko pokušava – sumnja. Samo neki o tome šute. A kad progovorimo, stvari postanu manje strašne. I drugima i nama.

Normalizirajmo padove

U životu, kao i u poslu, sve je niz uspjeha i padova, pogrešaka i učenja. U odgoju djece, u odnosima, u svakodnevici. Znaš da si negdje pogriješila – možda si burno reagirala, možda nisi bila dovoljno prisutna. I priznaš to. I naučiš nešto.

Zašto onda to ne radimo i u poslu?

Neuspjeh nije kraj. To je samo jedna stanica. Možda ne znaš kamo točno ideš, ali ideš.

Ponekad ideš sporo, ponekad u krivom smjeru, a ponekad – iskreno – ideš ravno prema frižideru jer ti je svega dosta. I to je u redu. Ali ideš. I dok god ideš, ne stojiš. A jedino što te može zadržati na mjestu je – tišina.Zato, kad padneš – digni se. Otreseš prašinu. Možda opsuješ. Možda se prvo isplačeš. Sve je to ok.

I onda – kad ti se učini da ima smisla – ispričaj to nekome. Jer netko će čitati i misliti: “Ona je pala… i ustala. Znači možda mogu i ja.” A možda će samo pomisliti: “Evo, konačno netko tko nije kupio vilu nakon šest mjeseci biznisa. I to je sasvim dovoljno.


Napisao

Diplomirana novinarka s golemim iskustvom u digitalnom marketingu, copywritingu i PR-u. Od terenskih novinarskih početaka do agencijskih brainstorming sesija - priče su moj svijet, a storytelling mi je strast.

Poduzeća

Globalna cloud komunikacijska platforma Infobip, zauzela je 16. mjesto na Fortuneovoj ljestvici Europe's Most Innovative Companies 2026, ostvarivši značajan napredak u odnosu na prošlu...

Novosti

Mollie, jedan od vodećih europskih pružatelja financijskih usluga, službeno je krenuo s radom u Hrvatskoj.

Komentari

Krešo Biškup, organizator čakovečkog noćnog cenera CK10, smatra da uspješan sportski događaj mora biti mnogo više od same utrke.

Lifestyle

Razvijanje sveobuhvatnog plana prije preuzimanja nove menadžerske dužnosti pružit će čvrstu osnovu za fokusiranje na prave stvari i brzo stvaranje zamaha nakon što preuzmete...

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.