U nastupu u Washingtonu u ponedjeljak, dan prije sastanka s američkim predsjednikom Barackom Obamom, Papandreu je upozorio da grčki golemi dugovi već pogađaju Europu i da bi se mogli proširiti poput domino efekta, čime bi se uvećali troškovi zaduživanje čitavom nizu ostalih prezaduženih zemalja.
„Pomozite nam, bit će vam bolje”
– Ako se kriza u Europi bude dalje širila, mogla bi izbiti nova globalna financijska kriza s posljedicama jednako teškim kakve je izazvala kriza potekla iz SAD-a prije dvije godine, – izjavio je Papandreu u nastupu u Brookings Institutionu, istraživačkom institutu u Washingtonu.
U nastojanju da sreže nabujali proračunski manjak u visini 13 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), Grčka je predložila oštre mjere štednje i povećanje poreza, čime je izazvala valove prosvjeda na ulicama Atene u proteklim tjednima.
„EU je trebala pomoći”
Nepopustljiva kriza ozbiljno je uzdrmala kredibilitet 16-člane eurozone i izazvala duboku podijeljenost članica Europske unije u vezi toga treba li EU priskočiti u pomoć. Grčki premijer kritizira EU što nije snažno poduprla Grčku za vrijeme krize.
– To nije poziv Europi da žurno priskoči u pomoć članici u nevoljama, – donekle je nedosljedno zaključio Papandreu, upozorivši ipak da bi izostanak zajedničkog djelovanja mogao rezultirati sporijim oporavkom čitave Europe.