Jučer je, naime, stigla ponuda Eaton Capitala iz Las Vegasa za preuzimanje Pivovarne. Iako su čelnici Pivovarne već dali Agrokoru suglasnost, ne žele riskirati bilo kakve pravne posljedice. To će odgoditi odluku nadzornog odbora PL-a o prodaji Mercatorovih dionica Agrokoru za najmanje 15 dana jer se mora sastati PL-ova skupština dioničara.
Zbog pritiska oko Merkatora direktor Nove Ljubljanske banke (NLB) Božo Jašovič dao je sinoć neopozivu ostavku. Upravni odbor ovlastio ga je da do izbora novoga i dalje obavlja svoje dužnosti, prenose slovenski mediji.
Ekonomist Jože Damjan, nekadašnji ministar za razvoj u vladi Janeza Janše, izjavio je za Slovensku televiziju da je Jašovič odstupio zbog kritika na račun koordiniranja poslova oko prodaje Mercatora. Radi se o pritiscima koji su došli iz krugova koji zastupaju određene političke i gospodarske interese i lobije, pa i od vlade koja je na odlasku, rekao je.
Po njegovim je riječima, ponuda koju je Agrokor dao vlasnicima, ali i jamstva koja je dao za zaposlene u Mercatoru i stare dobavljače, bila vrlo širokogrudna i transparentna. Ako do realizacije transakcije ne dođe u teškoće će s kapitalom doći slovenske banke i Pivovarna Laško (PL), upozorio je.
Vjerojatni mandatar za sastav nove slovenske vlade i nekašnji direktor Merkatora Zoran Janković protivi se prodaji najvećega slovenskog trgovinskog lanca Agrokoru. Mislim da bi bilo najbolje kad bi se Konzum i Merkator povezali međusobnom razmjenom dionica, rekao je Janković.
HRT