Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Osobne financije

Fondovi rastu četvrti tjedan za redom

Fondovi već četvrti uzastopni tjedan bilježe odlične rezultate. Ukupno je šezdeset i osam fondova poraslo, dvadeset i tri su pala, a jedan je tjedan završio bez promjene. Za razliku od prošla dva tjedna, ovaj put su najveći rast ostvarili fondovi koji su orijentirani na strana tržišta kapitala, odnosno na tržišta u razvoju. Najveće padove su pak zabilježili fondovi koji najviše ulažu u Jugoistočnoj Europi. Dvadeset i osam fondova je poraslo preko jedan posto, su samo tri zabilježila pad veći od jedan posto. Tjedni dobitnici su NFD Aureus US Algorithm s rastom od 3,50 posto a slijedi ZB Bric+ koji je porastao za 2,54 posto…

Fondovi već četvrti uzastopni tjedan bilježe odlične rezultate. Ukupno je šezdeset i osam fondova poraslo, dvadeset i tri su pala, a jedan je tjedan završio bez promjene. Za razliku od prošla dva tjedna, ovaj put su najveći rast ostvarili fondovi koji su orijentirani na strana tržišta kapitala, odnosno na tržišta u razvoju. Najveće padove su pak zabilježili fondovi koji najviše ulažu u Jugoistočnoj Europi. Dvadeset i osam fondova je poraslo preko jedan posto, su samo tri zabilježila pad veći od jedan posto. Tjedni dobitnici su NFD Aureus US Algorithm s rastom od 3,50 posto a slijedi ZB Bric+ koji je porastao za 2,54 posto...

Tjedne promjene fondova kreću se u rasponu od 3,50 do -2,29 posto. Na ljestvici top deset fondova devet mjesta zauzimaju dionički fondovi a među njih se je kao jedini mješoviti uvrstio NFD Aureus Emerging Markets Balanced.

Fondovi bez naknada

Od deset fondova s najvećim prinosom u ovoj godini, čak se u njih sedam može ulagati pod promotivnim uvjetima. Do kraja godine traje promotivna akcija, kod trideset i jednog fonda, tokom koje je ulaganje u spomenute fondove omogućeno pod povoljnijim uvjetima dok je ulaganje u fond KD Energija omogućeno bez ulazne naknade do 15. siječnja.

Indeksi

Oba dionička indeksa Zagrebačke burze su tjedan završila u plusu. Crobex je porastao za 1,60 posto te se je približio granici od 2.100 bodova i završio na vrijednosti od 2.077,00 boda, dok je Crobex10 porastao za 2,49 posto te prešao granicu od 1.138,12 bodova i završio na 1.138,12 boda. Obveznički Crobis je tjedan završio u crvenom s za obveznički indeks velikim padom od 0,74 posto. Glavni američki dionički indeksi su tjedan završili s rastom u rasponu od 0,75 do 1,20 posto.

ZSE

Nastavljeno je intenzivno trgovanje s dionicom INE, a cijena joj je krajem tjedna došla čak do 3138 kuna slijedom vijesti o nalazištu plina u Siriji koji je trostruko profitabilniji od razine koja je bilo poznata javnosti. Tjedni redovni dionički promet je iznosio 332 milijuna kuna što je u odnosu na tjedan ranije kad je trgovanje s Inom bilo najintenzivnije a promet je iznosio 803 milijuna, pad od 59 posto. Čak se 234 milijuna kuna prometa odnosi na Inu. No optimizam je utjecao i na pojačano trgovanje s ostalim izdanjima pa je tako čak sedamnaest izdanja ostvarilo promet veći od milijun kuna. Polovica od deset najlikvidnijih izdanja je zabilježila rast cijene. Promet s najlikvidnijih deset izdanja predstavljao je 91 posto, dok je trgovanje s Inom, kao najlikvidnijim izdanjem, predstavljalo 70 posto ukupnog redovnog tjednog dioničkog prometa. Tjedni dobitnik među najlikvidnijima je dionica Hotela Rabac čija je cijena porasla za 19,75 posto uz promet od 3,3 milijuna kuna, dok je najveći pad od 2,83 posto zabilježila dionica Dalekovoda.

Dionički fondovi

Od četrdeset i osam dioničkih fondova čak trideset i osam dioničkih bilježi pozitivne tjedne rezultate. Među njima je najuspješniji s rastom od 3,50 posto bio NFD Aureus US Algorithm, a slijede ga ZB BRIC+ i AC Rusija s tjednim rastom od 2,54 odnosno 2,31 posto. Ukupno je čak dvadeset i šest dioničkih porasla za više od jedan posto. Od toga ih šest bilježi rast veći od dva posto. S negativne strane ljestvice, nalazi se devet dioničkih fondova od čega samo jedan bilježi pad veći od jedan posto. Najviše za 2,29 odnosno 0,97 posto su pali HPB Dynamic i Erste Total East.

U ovoj godini rast bilježi trideset i pet od ukupno četrdeset i osam dioničkih fondova. Na vrhu ljestvice su fondovi koji su s svojim portfeljima izloženi na svjetskim tržištima, a najuspješniji su i dalje oni koji su orijentirani na SAD, Aziju i srednji istok, odnosno na tržišta u razvoju a koji bilježe rast veći od petnaest posto. Predvodi ih NFD Aureus US Algorithm s prinosom od 32,78 posto, slijede MP-Mena HR (25,49 posto) i Ilirika BRIC s rastom od 20,65 posto. Prinos veći od deset posto u ovoj godini ukupno bilježi dvanaest dioničkih fondova. Od dioničkih koji su u minusu njih sedam bilježi minus manji od pet posto. Promatramo li prinose dioničkih fondova u zadnjih dvanaest mjeseci, trideset i jedan fond je u plusu, a rast veći od deset posto bilježi dvanaest fondova. Najuspješniji su NFD Aureus US Algorithm, MP-Mena HR, KD Nova Europa te HPB WAV DJE.

Mješoviti fondovi

Mješoviti fondovi su u odnosu na tjedan ranije ostvarili malo lošije rezultate. Od osamnaest mješovitih, je u proteklom tjednu njih jedanaest zabilježilo pozitivne promjene. Najuspješniji je s rastom od 2,37 posto bio NFD Aureus Emerging Markets Balanced, koji je i jedini mješoviti s rastom većim od dva posto, čime se je uvrstio na ljestvicu deset najuspješnijih fondova u proteklom tjednu. Slijede ga s rastom od 1,27 i 0,89 posto HI-balanced i Ilirika JIE Balanced. Dva su mješovita porasla preko jedan posto. Od sedam mješovitih koliko ih je palo, dva su pala preko jedan posto, a najveći pad od 1,74 posto ICF Balanced.

Deset mješovitih u ovoj godini bilježi pozitivne prinose. Najuspješniji je Allianz Portfolio s prinosom od 9,54 posto a slijede ga AC G Balanced EM i Raiffeisen Prestige s prinosom od 8,98 odnosno 8,36 posto. Od osam mješovitih koliko ih je u ovoj godini u minusu, dva su pala za manje od tri posto. Prema prinosu u zadnjih dvanaest mjeseci najuspješniji su s rastom od 9,79 posto Allianz Portfolio i AC G Balanced EM (9,34 posto).

Obveznički fondovi

Obveznički fondovi su među svim kategorijama ostvarili najlošije tjedne rezultate, naime samo je ZB bond tjedan završio s plusom od 0,29 posto , dok je ostalih sedam obvezničkih palo u rasponu od -0,02 do 0,96 posto. Najveći pad bilježe HPB Obveznički (-0,96 posto) i OTP euro obveznički (-0,85 posto).

U ovoj godini su svi obveznički u plusu s prinosima u rasponu od 3,21 do 8,89 posto, a predvodi ih InterCapitalov Capital One. U zadnjih šest mjeseci je također najuspješniji bio Capital One (4,73 posto), koji također bilježi najveći rast od 10,18 posto, među obvezničkim fondovima u zadnjih 12 mjeseci.

Novčani fondovi

Osim OTP novčanog koji je tjedan završio bez promjene svih je ostalih šesnaest novčanih tjedan završilo u zelenom. Porasli su u rasponu od 0,01 do 0,06 posto. Predvode ih Raiffeisen Cash i Erste Money s rastom od 0,06 odnosno 0,05 posto. U ovoj godini su najuspješniji Erste Euro-Money (3,99 posto) te Raiffeisen Cash s ostvarenim prinosom od 3,82 posto. Najuspješniji u zadnjih mjesec dana je Erste Money (0,30 posto), u zadnja tri i šest mjeseci Raiffeisen Cash, dok najveći rast u zadnjih dvanaest mjeseci bilježi Erste Euro-Money.

(hrportfolio)


Napisao

Pročitajte još:

Lifestyle

Blog Lifehack tvrdi da su ljudi koji piju kavu uspješniji.

Komentari

Excel je postao neizostavan alat u poslovnim okruženjima diljem svijeta zbog svoje sposobnosti organizacije, analize i prezentacije podataka u raznolikim industrijama.

Komunikacija

Taj početni dojam nije uvijek najtočniji, ali ga je obično teško preokrenuti ili poništiti i često bude temelj za daljnji odnos između dvije osobe.

Ljudski resursi

Beznačajne sitnice, koju većina ignorira i dopušta da tijekom vremena izblijede, zapravo mogu biti jako važne u građenju karijere.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.