Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr
Pripadnici stila života koji se bori protiv potrošačkog ludila hrane se namirnicama koje drugi bacaju. Freeganisti kopaju po smeću kako bi preživjeli, ali ne zbog siromaštva nego iz protesta prema razbacivanju s hranom. Cilj im je smanjiti glad u svijetu i upozoriti na to da je sadašnje stanje neodrživo.

Novosti

Freeganizam – čudan oblik borbe protiv kapitalizma

Pripadnici stila života koji se bori protiv potrošačkog ludila hrane se namirnicama koje drugi bacaju. Freeganisti kopaju po smeću kako bi preživjeli, ali ne zbog siromaštva nego iz protesta prema razbacivanju s hranom. Cilj im je smanjiti glad u svijetu i upozoriti na to da je sadašnje stanje neodrživo.

Pokret je nastao sredinom 60-ih u SAD-u. Pored hrane, u smeću traže i predmete koje je moguće reciklirati pa tako nerijetko skupljaju boce, baterije i željezo. Zalažu se za zaštitu okoliša, a protive globalizmu i kapitalizmu.

Život na rubu zakona

Freeganisti su najčešće studenti i buntovni pripadnici srednjeg sloja. Na hranu ne troše ni lipu, a umjesto u prodavaonici namirnice nabavljaju u kontejnerima za smeće. Žive na rubu zakona, jer otpad u većini zemalja i dalje ima svog vlasnika sve dok ne završi na odlagalištu. Do problema dolazi kada preskaču ograde te prekopavaju kontejnere supermarketa i restorana, ali incidenti najčešće završavaju na opomeni.

„Dok jedni bacaju, drugi umiru od gladi“

Freeganiste pokreće želja za suzbijanjem gladi u zemljama trećeg svijeta. U svojim javnim nastupima i brošurama ističu da je hrana izrazito nepravedno raspodijeljena „dok jedni bacaju namirnice, drugi umiru od gladi.“ Također, protive se masovnoj proizvodnji hrane, a posebno upozoravaju na neadekvatno držanje životinja zbog čega se većina freeganista ujedno smatra vegancima. Pripadnici pokreta nerijetko su i politički aktivni.

Cijeli članak pročitajte na Metro portalu

Freeganizam – borba protiv kapitalizma kopanjem po smeću


Napisao

Edukacija

Jeste li se ikada zapitali što se događa s vašim otpadom nakon što ga bacite?

DOP

Nestlé će kao član Radne skupine doprinijeti u ostvarenju cilja od 30 posto manje otpada od hrane u Hrvatskoj u sljedećih pet godina.

Industrija

Hrvatski startup Green Energy Pal izabran je među šest najboljih startupova u srednjoj i jugoistočnoj Europi u 2022. u okviru natjecanja BASF Innovation Hub.

Komentari

Nikola Benvenuti, predsjednik udruge otkrio nam je kako teku pripreme, koji su novi trendovi u proizvodnji malvazije i što se promijenilo u pandemiji.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.