Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr
Goldman Sachs Group Inc. je ostvarila 1,66 milijardi dolara dobiti u prvom kvartalu 2009. godine i prva je velika financijska institucija koja planira početi vraćati državni novac uložen u stabilizaciju financijskog i bankarskog sektora, prenosi Wall Street Journal.

Novosti

Goldman Sachs izvješćem nakon prvog kvartala razveselio investitore

Goldman Sachs Group Inc. je ostvarila 1,66 milijardi dolara dobiti u prvom kvartalu 2009. godine i prva je velika financijska institucija koja planira početi vraćati državni novac uložen u stabilizaciju financijskog i bankarskog sektora, prenosi Wall Street Journal.

Dobit koju je šesta po veličini banka ostvarila u ovom razdoblju je gotovo dvostruko veća od predviđene dobiti po dionici, i iznosi 3,69 dolara po dionici nasuprot 1,64 koliko se predviđalo za početak ove godine. uspjeh je time veći i što je cijena dionice viša i od prvog kvartala 2008.godine, kada je iznosila 3.23 dolara po dionici.

Država i dalje želi nadzor

Banka se, na krilima dobrih pokazatelja početkom ove godine, pokušava čim prije izvući iz državnog zagrljaja. Predviđenih 5 bilijuna dolara od prodaje dionica, žele iskoristiti za povrat dijela duga državi. – Želimo čim prije, kada to uvjeti dopuste, vratiti državnu investiciju, da se novac može koristiti drugdje, gdje je potrebniji – WSJ prenosi izjavu generalnog direktora Goldman Sachs-a Lloyd Blankfeina.

Uncle Sam se naime nakon upumpavanja neko trilijuna dolara odlučio na oku držati sve subjekte koje su pomogli u tijeku krize, a to laissez faire duhu američkih kompanija nikako ne odgovara. Državni pritisak funkcionira na svim razinama kompanija. Direktori paze da ne troše novac poreznih obveznika pa sa svojim karticama plaćaju poslovne večere klijentima, poslovni partneri više ne odsjedaju u Ritz-Carltonu… Na Wall Streetu, to zvuči kao kraj svijeta.

Bonusi problem

Pitanje je naravno i u lovi- samo na plaće i bonuse svojih 953 najviše rangiranih zaposlenika Goldman Sachs isplatio je milijun dolara. A Obama je jasno rekao da bonuse u ovoj godini neće tolerirati ni jednoj kompaniji pod državnim skutama.Inače, ova 140 godina stara kompanija ima 30.000 zaposlenika, i prije krize su bili najprofitabilnija financijska kuća na Wall Streetu.

Ipak kao što kaže poslovica, nekome je u ovoj priči ipak svanulo- Warren Buffettov Berkshire Hathaway uložio je 5 bilijuna dolara u stabiliziranje Goldman Sachs-a. Kako ga Goldman ne može isplatiti bez odobrenja države, sve dok su pod državnim skutama, legendarni investitor Buffett sa 10 postotnim godišnjim kamatama zarađuje 1.3 milijuna dolara svaki dan! Kriza? Očito, kako kome.


Napisao

Financije

Prema rezultatima travanjskog istraživanja ECB o zajmovima banaka u eurozoni (BLS), objavljenom danas, banke u eurozoni su u prvom kvartalu uvele znatno strože interne...

Novosti

Pripajanjem Erste Factoringa banci klijentima će biti osigurana još kvalitetnija i efikasnija usluga u segmentu faktoringa, koji i dalje ostaje vrlo bitan segment u...

Financije

Pouzdani investitori svjetskog glasa prepoznali su potencijal za ulaganjem u Hrvatsku, a sam posjet potvrda je spremnosti i otvorenosti za nova ulaganja.

Novosti

Erste & Steiermärkische Bank d.d. četvrti je put dokazala da je upravljanje ljudskim resursima jedan od ključnih elemenata njenog poslovanja, te je nagrađena prestižnim...

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.