Hrvatska poljoprivredna komora održat će u Zagrebu konferenciju za novinare na temu elementarne nepogode u poljoprivredi – suše.
Ekstremne vrućine opustošile su trećinu Hrvatske. Elementarna nepogoda proglašena je u čak pet županija. Suša na poljima, suša i u državoj blagajni. Ministarstvo poljoprivrede sinoć je potvrdilo kako je spremno pomoći, ali nema novca za odštetu!
“Financijskih sredstava neće biti, ali Ministarstvo analizira ostale modele pomoći kao što je bio slučaj kad je urod voćara stradao od niskih temperatura. Tada su zajedno s HBOR-om realizirani krediti”, izjavila je Snježana Španjol, zamjenica ministra poljoprivrede, javlja HRT.
Od posljedica dugotrajne suše stradali su najviše kukuruz, soja i šećerna repa, ali štetu trpe i uzgajivači voća i povrća. Stoga bi sve što jedemo na jesen moglo poskupjeti i za više od 10%. A već sada na hranu odlazi gotovo pola ukupnih troškova prosječnog hrvatskog kućanstva.
Gubici se procjenjuju na više od milijardu i pol kuna. Nakon ministarstva, oglasili su se i poljoprivrednici. Upozoravaju da će neizbježno doći do poskupljenja hrane, a ako im država ne pomogne, pozvat će na prosvjede.
Radi ublažavanja poremećaja u vodoopskrbi, naročito u Istarskoj, Zadarskoj, Ličko-senjskoj, Virovitičko-podravskoj, Brodsko-posavskoj i u drugim županijama u istočnom području Hrvatske te na otocima interventno je uloženo približno 220 milijuna kuna u hitno poboljšanje stanja pojedinih vodovoda, s posebnim naglaskom na sprječavanje posljedica na turističku sezonu, ističu iz Ministarstva poljoprivrede.
Tako se kontinuirano ulaže u razvoj sustava javne vodoopskrbe poglavito u većim gradovima, općinama i naseljima gdje je gotovo u svim županijama omogućeno priključenje stanovništva i gospodarskih subjekata na te sustave u postotku od 80 do 100 posto.
Ministarstvo poljoprivrede surađuje s Hrvatskim vodama, pogođenim županijama, gradovima i općinama te vodno-komunalnim društvima, a do sada je poduzelo brojne mjere, navodi se u priopćenju.
Elementarnu nepogodu-sušu proglasile su dosad Osječko–baranjska, Vukovarsko–srijemska, Virovitičko-podravska i Istarska županija, a očekuje se i da će danas to učiniti Brodsko–posavska županija. Stanje se, zbog nastavka sušnog razdoblja, pogoršava i u drugim županijama, kao i u pojedinim manjim mjestima koje nemaju izgrađen sustav javne vodoopskrbe. U tim mjestima se organizira dovoz vode za piće cisternama ili brodovima vodonoscima na otocima.
