Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr

Industrija

Kako riješiti problem plastičnih vrećica u Hrvatskoj?

Dokazano je kako su tri četvrtine smeća u svjetskim morima – plastika! Oko 13.000 komadića plastike pliva na svakom kvadratnom kilometru morske površine, a mikroorganizmi ne mogu razgraditi plastiku, zato smeće godinama i desetljećima ostaje u vodi i pritom čini veliku štetu.

Zakonom izglasanim u Europskom parlamentu 28. travnja 2015. državama članicama nalaže se prenošenje odredaba Direktive o ambalaži i ambalažnom otpadu u nacionalna zakonodavstva, s ciljem drastičnog smanjenja upotrebe plastičnih vrećica kao najvećih zagađivača ljudskog okoliša.

Europska komisija iznijela je šokantan podatak o preko osam milijarda odbačenih plastičnih vrećica u EU-u samo u 2010. godini, i to zbog nemogućnosti njihove ponovne upotrebe. Udruga Prijatelji životinja odmah je reagirala i ukazala na problem godišnje proizvodnje od oko 200 milijuna plastičnih vrećica u Hrvatskoj. Udruga je različitim akcijama nastojala problem približiti javnosti, već godinama nudi i konkretna rješenja ovoga globalnog problema, predlažući naplaćivanje pristojbe na plastične vrećice tanje od 50 mikrona. Cilj predložene mjere bio bi smanjenje njihove proizvodnje i prodaje.

Ekološki najprihvatljivije rješenje bilo bi poticanje upotrebe trajnih vrećica, torbi i košara koje se mogu višekratno koristiti. Također, mjera zbrinjavanja plastičnih vrećica otkupom ne predstavlja trajno i prihvatljivo ekološko rješenje. Time se ne bi smanjila njihova proizvodnja pa tako ne bi nestao ovaj ekološki problem koji se očituje kroz trajno zagađenje okoliša, ugrožavanje cjelokupnih ekosustava te potrošnju prirodnih resursa i energija.

Ideja nije nova ni neprovediva. U Hrvatskoj ozbiljnost ovog ekološkog problema prepoznali su pojedini trgovački lanci, pa su prestali nuditi besplatne plastične vrećice ili pak svojim kupcima daruju platnene torbe. Na svjetskoj razini, istome problemu uspješno se doskočilo u mnogim državama i gradovima kao što su San Francisco, Los Angeles i Mexico City, Italija, Izrael, Kanada, Južna Afrika, Irska, Ruanda, Somalija, Tanzanija, Kenija, Uganda, pojedini gradovi u Indiji, Kini, Belgiji, Švicarskoj, Njemačkoj i Nizozemskoj, i to potpunom zabranom plastičnih vrećica, uvođenjem poreza ili novčanih kazni za njihovu upotrebu.

Imajući u vidu da budućnost Hrvatske, između ostaloga, leži u okretanju održivom razvoju i poticanju ekološke svijesti građana, iz Udruga pozivaju na očuvanje prirode i čovjekova okoliša kao najviših vrednota ustavnog poretka Republike Hrvatske. Država je u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti dužna osigurati uvjete za zdrav okoliš, a osobitu skrb posvetiti zaštiti zdravlja ljudi i prirode.


Pročitajte još:

Lifestyle

Postoje određene navike i osobine koje svi vrhunski vođe imaju, od kojih je Inc.com izabrao 12 najbitnijih.

Ljudski resursi

Uvijek imajte na umu da vam je cilj postići dogovor. Svakako ne pristajte na prvu ponudu, no pazite a vaše ne u konačnici ne...

Lifestyle

Svijetu ne treba još jedan loš vođa koji negativno utječe na zaposlenike, njihovo zdravlje, klijente i tvrtku.

Lifestyle

Vi ste odgovorni za sebe i morate odlučiti kako ćete živjeti, jer ako nećete vi tada će to učiniti netko drugi za vas.

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.