Po zadnjim anketama Instituta Capacent-Gallup, socijaldemokrati, jedini koji zagovaraju ulazak u EU, trebali bi osvojiti 31,7 posto glasova, a njihov sadašnji partner, pokret Ljevica-Zeleni 25,7 posto, prenosi Hina.
Prijevremeni izbori zbog krize
Te dvije stranačke opcije oformile su zajedničku prijelaznu vladu nakon nemira i demonstracija krajem prošle godine. Bankarski sustav se nakon višegodišnjeg stabilnog rasta našao u velikim problemima- islandska kruna je devalvirala, podružnice banaka izvan matične države su prodavane.
Tri najveće banke su nacionalizirane ili su primile državu pomoć, a Međunarodni monetarni fond im je odobrio pozajmicu od 2,1 milijarde dolara. Island sa 320.000 stanovnika ovisi o financijskom sektoru te ih je kriza natjerala da razmotre svoje tradicionalno izolacionističke stavove prema ostatku Europe.
Island još u recesiji
Šest mjeseci otkako mu je gospodarstvo bilo na rubu propasti, Island, kao i brojne europske zemlje, još proživljava oštru recesiju. Predviđa se pad BDP-a za 10 posto i nezaposlenost od 10 posto što je visoka brojka za zemlju koja do listopada takvu pojavu i nije poznavala. Međutim, stručnjaci se slažu da će taj otok bogat prirodnim izvorima i visokokvalificiranim ljudima ubrzo krenuti putem napretka, prenosi Hina.
Glavna tema ovih izbora biti će članstvo u EU, koje se aktualiziralo za vrijeme krize. Islanđani bi rado prihvatili euro kao svoju valutu, jer im on dugoročno jamči financijsku stabilnost u odnosu na islandsku krunu koja je lani izgubila gotovo 44 posto svoje vrijednosti.
EU ili samo euro?
Tu se javlja i razlike u političkoj viziji budućnosti Islanda- Premijerka prijelazne vlade Johanna Sigurdardottir ustvrdila je početkom tjedna da će u slučaju pobjede njezine stranke, pristup u EU biti prioritet, a prihvaćanje eura planira u roku od četiri godine.
Međutim, u tome je ne podržavaju Zeleni, njezin koalicijski partner, uglavnom zbog ribolova koji čini 36,6 posto udjela u ukupnom izvozu. Ulaskom u EU Island bi izgubio kontrolu nad izvorima bogatstava, ponajprije nad ribolovom, drži i Nacionalni ekonomski institut.
