Mirenje – medijacija je jedan od efikasnih načina rješavanja spora, postupak je to u kojem dvije ili više stranaka nastoje sporazumom riješiti spor uz pomoć treće, neutralne osobe – izmiritelja.
Zakon koji pogoduje mirenju
Početkom godine na snagu je stupio Zakon o mirenju čija nagodba, kako je istaknuo predsjednik Suda časti HOK-a i Centra za mirenje pri HOK-u mr.sc Josip Kos, ima snagu sudske i nagodbe i presude…
Taj je zakon i novi korak za alternativno rješavanje sporova, ali i još jedan način rasterećenja sudova, naglasio je čelnik HOK-a Ranogajec. Centra za mirenje pri HOK-u osnovan je 2004. i mi smo zadovoljni suradnjom sa sudovima, nastavio je Ranogajec te je izrazio nadu da će jednog dana mirenje biti obavezan postupak prije podnošenja tužbe.
Hoće li mirenje postati obvezan korak prije tužbe?
Ispred Ministarstva pravosuđa okupljenima se obratio državni tajnik Zoran Pičuljan koji je zahvalio sudovima i Centrima za mirenje na potpori u provođenju zakona o mirenju. Ovom prilikom Pičuljan je pozvao sve gospodarstvenike, poduzetnike i obrtnike na mirenje jer, kako je istaknuo, u odgovorno poslovanje spada i odgovorno rješavanje sporova.
Predsjednik Županijskog suda u Velikoj Gorici Vitomir Boić istaknuo je kako će uvijek biti sporova koji se ne mogu riješiti mirenjem, ali je izrazio i potrebu za edukacijom i informiranjem javnosti o svim prednostima ovakvog način rješavanja sporova.
U proces mirenja može ući svaki spor koji se može riješiti nagodbom stranaka, posebno gospodarski, potrošački, radni i obiteljski sporovi, a ukoliko spor želite riješiti mirenjem možete se obratiti Centrima za mirenje, stoji u brošuri Ministarstva pravosuđa.
[infopunkt 2911 2]
