Povežite se s nama

Hi, what are you looking for?

Profitiraj.hr
Međunarodni monetarni fond predstavio je neke smjernice u sprečavanju financijskih kriza u budućnosti. Preporuka je MMF-a pooštravanje monetarne politike preko nacionalnih središnjih banaka kako bi se izbjegli baloni cijena dionica ili nekretnina. Ta je preporuka dio MMF-ova izvještaja o lekcijama naučenima iz prošlogodišnje financijske krize, koja je uslijedila nakon strmoglava pada cijena rezidencijalnih nekretnina u SAD-u i drugim gospodarstvima.

Novosti

MMF za budućnost – krize se mogu izbjeći boljom kontrolom monetarne politike

Međunarodni monetarni fond predstavio je neke smjernice u sprečavanju financijskih kriza u budućnosti. Preporuka je MMF-a pooštravanje monetarne politike preko nacionalnih središnjih banaka kako bi se izbjegli baloni cijena dionica ili nekretnina.
Ta je preporuka dio MMF-ova izvještaja o lekcijama naučenima iz prošlogodišnje financijske krize, koja je uslijedila nakon strmoglava pada cijena rezidencijalnih nekretnina u SAD-u i drugim gospodarstvima.

MMF je u utorak objavio dva poglavlja svjetskih gospodarskih prognoza koje će u cijelosti biti objavljene sljedeći tjedan. Pozornost je u tim poglavljima usmjerena na ulogu monetarnih vlasti koje određuju ključne kamatne stope i kontroliraju opskrbu novcem u kontekstu sprečavanja nastanka i pucanja balona cijena imovine.

Tanka linija između rasta i balona

– U prošlosti je pucanju balona cijena imovine često prethodio nagao rast kredita, pogoršanje tekućih bilanci plaćanja i veliki pomaci u ulaganjima u nekretnine – naglasio je ekonomist Alasdair Scott, jedan od autora izvještaja.

Scott smatra da je teško procijeniti što je neosnovani balon, a što zdrav rast cijena pa se ne može očekivati da središnje banke savršeno identificiraju te fenomene i poduzimanju odgovarajuće mjere.

Središnje banke ostale po strani

Američki Fed i ostale središnje banke podvrgnute su kritici zato što na nagli skok cijena nekretnina koji su možda potaknule upravo niske ključne kamatne stope nisu reagirale pooštravanjem monetarne politike u većem dijelu sadašnjeg desetljeća.

U MMF-ovu izvještaju ističe se da monetarna politika nije glavni uzrok tekuće krize.

– Postoje dokazi o popustljivoj monetarnoj politici u nekim zemljama u godinama koje su prethodile tekućoj krizi, no ona vjerojatno nije glavni sistemski uzročnik nastanka i kasnijeg pucanja balona diljem globalnoga gospodarstva – stoji u zaključku toga izvještaja.

Pouke za budućnost

Ipak, središnji bankari nisu uočili znakove upozorenja, zaključuje MMF.

Stoga u toj međunarodnoj organizaciji pozivaju na ranije pooštravanje monetarne politike i na ulaganje većih napora u sprečavanje nastanka opasnih skokova cijena, čak i kada se čini da je inflacija pod kontrolom.


Napisao

Edukacija

Dobar lider ne samo da prepoznaje problem, već i motivira ljude, donosi ključne odluke i gura svoju tvrtku prema uspjehu.

Financije

Poznata izreka kaže da “kad Njemačka kihne, cijela Europa se razboli”, a taj scenarij ne čini se nerealnim u novoj, 2024. godini.

Lifestyle

Manje ili veće krize događaju se svima u sasvim različitim životnim okolnostima i situacijama. 

Novosti

Rastuću krizu treba iskoristiti kao priliku! Složili su se oko toga govornici konferencije Poduzetnički mindset čije je četvrto izdanje, održano u zagrebačkoj Laubi, nosilo...

Oglasi

Medijski mali servis j.d.o.o. Sva prava pridržana.