Vlada Silvija Berlusconija pokušala je pad rejtinga ublažiti kazavši da je bio očekivan i da vlada “odlučno radi na ostvarenju ciljeva u javnim financijama”.
“Porastao vam je rizik”
Moody’s je odluku donio ponajprije zbog “porasta rizika” u financiranju golema talijanskog duga većeg od 1.900 milijarada eura (oko 120 posto BDP-a).
Drugi su razlozi loši izgledi za rast zbog slabe produktivnosti i krutosti talijanskog tržišta rada, a zatim i loši izgledi za rast na svjetskoj razini te konačno politička i ekonomska nesigurnost Italije.
Prije dva tjedna Standard and Poor’s snizio je ocjenu Italiji za jedan stupanj na A/A-1 s ranijeg A+/A-1+, zbog loših izgleda rasta i “krhkosti” vlade. S&P je prva agencija koja je snizila rejting Italiji od početka dužničke krize.
Tržišta ne vjeruju da Talijani štede
Iako je Italija 14. rujna donijela plan stroge štednje radi uravnoteženja proračuna i smanjenja duga, ona ne uspijeva uvjeriti tržišta.
Ulagači nemaju povjerenja u Berlusconijevu vladu koja je podijeljena i oslabljena i oklijeva provesti oštre rezove. Sam Berlusconi suočen je s novim prostitucijskim skandalom i pozive da podnese ostavku sve snažnije upućuju mu i oporba i poslodavci.